

Kurz koruny se za posledních sedm dní prakticky nezměnil, byť uprostřed týdne došlo k menšímu výletu směrem ke slabším hodnotám, jehož příčinu lze patrně hledat v nadále neutěšené (středo)evropské epidemické situaci.
K jistým výkyvům kurzu docházelo i ve středu, tedy v den měnověpolitického zasedání České národní banky, byť ta podle očekávání k žádné úpravě měnových podmínek nesáhla. Z vyjádření bankéřů ovšem šlo vyčíst, že nepříznivý pandemický vývoj trochu stáčí jejich myšlenky na budoucí zvyšování základní sazby k pozdějším termínům, než které naznačovala jejich poslední prognóza. Jak je ovšem u centrálních bankéřů zvykem, příliš konkrétních indikací jsme se na tiskové konferenci nedočkali a tržní výhled na letošní sazby se tak snížil jen velice mírně. Z našeho pohledu se nejedná o žádné překvapení, jelikož jsme k této části prognózy ČNB byli od počátku skeptičtí.
Jak je koncem měsíce tradicí, čeká nás v tomto týdnu hlavně várka předstihových ukazatelů. Po pozitivních překvapeních, která minulý týden doručil německý i evropský index PMI a následně i IFO index, by mohla potěšit i evropská ekonomická důvěra. Byť vakcinace na kontinentu zdaleka nepostupuje právě bleskovým tempem, v podnikatelském sektoru se objevuje opatrný optimismus do budoucna. Úterní data by tak korunu mohla pošťouchnout o zbývajících pár haléřů, aby zakončila kvartál přesně na naší dlouhodobé prognóze, tedy na EUR/CZK 26,00. Ve zbytku roku pak očekáváme její další posilování za předpokladu restartu ekonomiky.
Autor: Vít Hradil, analytik Raiffeisenbank



