Vzhledem k pomalu blížícímu se zasedání ČNB začaly na trh proudit alespoň komentáře členů bankovní rady, které zatím ale nenaznačují, že na listopadovém zasedání by mělo dojít ke zvýšení sazeb. M. Mora dále zůstává v minoritě jestřábů a v rámci svého komentáře uvedl, že by se klonil k růstu sazeb alespoň o 50bb. Proinflačně vnímá aktuální fiskální politiku nebo vývoj na trhu práce včetně mezd, uvědomuje si i nebezpečí tlaku na korunu.
Poslední dva faktory zmínil i O. Dědek, který spolu s guvernérem Alešem Michlem dlouhodobě hlasuje pro stabilitu sazeb. Pro zvýšení by hlasoval ve chvíli, kdy by se kvůli nepříznivému ekonomickému vývoji zvyšoval tlak na oslabení kurzu, případně i při rychlém růstu mezd. Hranici snesitelného mzdového růstu vidí zhruba do 8 %. První rozhovor po jmenování členkou bankovní rady pak dnes poskytla i K. Kubelková. Ta riziko mzdově-inflační spirály „nevnímá tak silně jako někteří kolegové z bankovní rady“, intervence pak hodnotí pozitivně kvůli snižování bilance centrální banky. Kurz koruny by ale podle ní byl na podobných úrovních jako je dnes i bez intervencí.
I v tomto týdnu budou hrát roli u koruny podobné faktory jako v minulém. Kromě dalších komentářů členů bankovní rady (více jestřábím tónem by teoreticky mohla překvapit E. Zamrazilová nebo J. Frait), půjde především o relativně nabitý týden globálními ekonomickými daty. Ve čtvrtek zasedá ECB, kde trh očekává hike o 75bb. V pátek pak dorazí předběžné odhady HDP z Německa nebo USA, chybět nebude ani například německá inflace. Ještě předtím, v první polovině týdne, budou na řadě předstihové ukazatele, mj. Ifo index v Německu nebo ve čtvrtek zdejší hodnocení spotřebitelské nálady. Koruna tak v příštím týdnu bude mít více podnětů k pohybu, vzhledem k pokračující aktivitě ČNB ale nepředpokládáme výraznější volatilitu u EUR/CZK v krátkém ani střednědobém horizontu.
Autor: Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank