

Stále ale zůstává na historicky silných úrovních, zejména v důsledku většího optimismu na globálních trzích. Nápadně podobně se v posledních týdnech koruna pohybuje v tandemu s americkým akciovým trhem, ale i s měnami v regionu. I nadále zůstávají zároveň pohyby domácí měny relativně úzce ohraničené, a koruna tak i v minulém týdnu oscilovala v úzkém rozmezí kolem svého 200denního klouzavého průměru.
Ohledně dalšího vývoje od koruny očekáváme postupné oslabování a aktuální trend i nadále vidíme jako spíše přechodné období optimismu s riziky vychýlenými více ke slabšímu kurzu. Vzhledem k dosavadnímu dění je ale nyní naše prognóza na měnový pár EUR/CZK nově pod revizí, kdy předběžně ke konci roku očekáváme oslabování zhruba ke 24,5 EUR/CZK.
Vývoj bude i nadále silně závislý na globálním dění, v tomto týdnu pak další směřování naznačí především průzkumy PMI (středa), které dorazí jak z eurozóny, tak i z USA. Pro Česko bude směrodatný i německý výsledek. Vzhledem k silným dopadům měnové politiky mohou trhy ovlivňovat mj. zápisky z posledních zasedání Fedu (středa) a ECB (čtvrtek).
Autor: Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank



