

Vývoj koruny tak reflektoval spíše zahraniční tlaky a ke slabším úrovním zamířily i další měny v regionu. Na nejnižší úroveň za posledních 5 let kleslo také euro vůči dolaru. Domácí situace naproti tomu byla vcelku klidná. Vývoj HDP v prvním čtvrtletí mírně překonal odhady (růst o 0,7 % k/k vs. očekávání +0,4 %), většina evropských zemí naopak lehce zaostala. Nevznikl tak impuls, na který by domácí centrální banka musela výrazněji reagovat. Rozhodnutí o dalším nastavení sazeb přijde již ve čtvrtek a členové rady si ve svých vyjádřeních nechali tentokrát širší prostor. Zatímco Tomáš Holub vidí námi očekávaný hike o 50bb jako spodní hranici, viceguvernér Tomáš Nidetzský slova mírnil a uvedl, že pro něj je to spíše horní mez. Výrazněji ve formování očekávání pak nepomohl další viceguvernér Marek Mora, podle kterého by sazby mohly růst o procentní bod, ale také by nemusely růst vůbec. Navzdory nejistotě očekávají i další analytici osloveni agenturou Bloomberg jednomyslně jako my zvýšení základní sazby o 50 bazických bodů.
ČNB tak má prostor opět překvapit, tentokrát ale na obě strany. V reakci na vysoká inflační očekávání a s novou prognózou v ruce mohou členové rady přistoupit k poslední jestřábí jízdě a trh znovu zaskočit zvýšením o 75bb. S podobnou pravděpodobností ale mohou reflektovat i slabší ekonomický růst a postupné přesouvání inflace do nabídkové strany. To by šlo zhmotnit do podoby standardního hiku o 25bb, spolu se slovním naznačením, že v červnu již k dalšímu zvyšování nemusí dojít. To je cesta, která by trh pravděpodobně překvapila více, jelikož skrze FRA sazby je stále naceněn růst repo sazby až k 6% hranici, respektive těsně nad ni. Pro korunu by to znamenalo další hrozbu oslabení.
Kromě domácí centrální banky bude o den dříve o sazbách rozhodovat i americký Fed. Ten oznámí s nejvyšší pravděpodobností zvýšení o 50bb, byť několik málo analytiků sází na standardní zvýšení o 25bb. Důležitá bude i tisková konference a informace o tempu, kterým se centrální banka chystá snižovat svoji enormní bilanci. Na konci týdne pak přijdou měsíční data z amerického trhu práce, kde trh doufá v potvrzení silné americké ekonomiky po nepříliš zářném výsledku z prvního kvartálu.
Autor: Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank



