Přejít k hlavnímu obsahu
7 dní s korunou: ČNB brání koruně v dalším oslabení
Koruna, stejně jako ostatní měny středoevropského regionu, zlotý a forint, podléhají od vypuknutí války na Ukrajině výprodejovým tlakům, kdy se investoři odklání od rizikových aktiv a přesouvají kapitál do bezpečných přístavů, jako například amerických státních dluhopisů.
7 dní s korunou

Od 22. února koruna oproti euru oslabila o téměř 6 % a dosáhla přechodně úrovně 25,92 EUR/CZK. Její oslabující jízdu stabilizovala až intervence ČNB v závěru týdne. Přidává se tím k polské centrální bance, která minulý týden intervenovala již třikrát. ČNB disponuje bohatými devizovými rezervami a k čemu jinému je využít než ke snížení volatility a nejistoty na devizovém trhu. Navíc tímto krokem dochází k tlumení proinflačního efektu vyšších dovozních cen. Tím pádem se i snižuje potřeba dalšího nadstandardního navyšování úrokových sazeb.

Pokračující vyostřování situace na Ukrajině nahrává dolaru a dá se tedy předpokládat, že koruna bude pod tlakem i v tomto týdnu, i když, díky intervencím, bude již méně rozkolísaná. Ekonomická data v nastávajících dnech jsou z pohledu koruny zajímává. Dozvíme se například tuzemskou i americkou inflaci za únor a ECB usedne k jednacímu stolu. Podle našeho i tržního odhadu měla česká inflace v únoru překonat 10% hranici. Od zasedání ECB pak neočekáváme žádná zásadní sdělení. Lagarde si bude chtít zachovat především flexibilitu, aby bylo možné reagovat v aktuálně nejistém ekonomickém prostředí a zvýšené nervozitě na finančních trzích.

Prim ale bude i nadále hrát geopolitika a sní spojená proinflační rizika na pozadí narůstajících cen energií na komoditních trzích. Investoři budou především bedlivě sledovat další postup při uvalování sankcí proti Rusku. Po dohodě na odříznutí od systému SWIFT a zmrazení transakcí ruské centrální banky, by dalším milníkem bylo přerušení odběru ruské ropy a zemního plynu. Iniciativu v tomto směru už vyjádřila administrativa USA, která zvažuje přerušení dodávek z Ruska i bez podpory EU. Cena ropy je tak dnes značně pod tlakem – obchoduje se za 121 USD/barel oproti 96-97 USD/barel před ruskou invazí na Ukrajinu.

Dle vyjádření T. Holuba je ČNB více sensitivní na výkyvy kurzu koruny kvůli vyšší inflaci. Oslabující koruna přiživuje inflaci přes relativní zdražení dovozních cen, které jsou již tak vysoké na pozadí růstu cen ropy, zemního plynu a dalších komodit. Intervence ze strany ČNB patrně pokračovaly i dnes ráno, kdy koruna opět zamířila k 25,90 EUR/CZK a v případě další vlny oslabení kurzu je další zákrok ČNB pravděpodobný. Kurz koruny se kvůli válce na Ukrajině výrazněji vychýlil od našeho predikovaného vývoje a naši projekci proto dáváme pod revizi. Stejně tak i predikci eurodolaru.

Autor: David Vagenknecht, analytik Raiffeisenbank

Datum vytvoření: 07/03/2022

linkedin

Komentáře komentáře
Nepřekvapivé zhoršení nálad v české ekonomice Náladu podnikatelů negativně ovlivnil vývoj v průmyslu, který sice v posledních ... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Trumpova reciproční cla: 20 % na české a EU exporty a 25 % cla na auta, železo a hliník Reciproční cla? Reciproční cla v Trumpově pojetí neberou v potaz pouze cla ... Jaromír Šindel, hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user Jaromír Šindel
Trumpův šok. Jak nejistota ovlivňuje ekonomiku a trhy Prvotní dopad Trumpových vesměs chaotických politik – zejména na poli obchodních... Dominik Rusinko, hlavní ekonom ČSOB Private Banking
Profile picture for user Dominik Rusinko