Přejít k hlavnímu obsahu
Dušan Hradil: Práce na regulaci finančního trhu nikdy nekončí. A to nejen v oblasti bank
Tvrdí to Dušan Hradil, vrchní ředitel sekce Finanční trhy na Ministerstvu financí. Podle jeho slov regulace, a to nejen bank, nikdy nekončí, protože se postupně objevují nová rizika, například ta kybernetická. „Stejně tak i správný regulátor průběžně vyhodnocuje dříve přijatá opatření a snaží se je upravovat dle nabytých zkušeností. A to se samozřejmě bude dít i nadále,“ dodává. A stát nezapomíná ani na podporu zajištění na stáří.
Dušan Hradil

Jakým směrem se ale bude vyvíjet regulace bankovního sektoru? A jak se bude vyvíjet regulace v dalších oblastech finančního trhu? A jaké dopady budou mít jednotlivé regulace na finanční subjekty? O těchto tématech a spoustě dalších jsme diskutovali právě s Dušanem Hradilem v novém čísle Bankovnictví.

Od tohoto roku funguje u nás DIP, ten byl schválen doslova na poslední chvíli před koncem roku – dají se čekat nějaké další změny v nastavení DIP?

Zavedení dlouhodobého investičního produktu není nápadem posledního roku – touto otázkou jsme se s kolegy na Ministerstvu financí zabývali již od roku 2015, postupně získávala konkrétnější obrysy a stala se v roce 2019, tehdy ještě pod názvem účet dlouhodobých investic, součástí vládou schválené Koncepce rozvoje kapitálového trhu. Následoval konkrétní legislativní návrh, který ale nestihl doběhnout do cíle v rámci volebního období, a proto takzvaně spadl pod stůl. Věcně měl ale širokou podporu, proto byl stávající vládou předložen znovu.

DIP není nový nápad ani z věcného pohledu – v podobě osobních spořicích či penzijních účtů, tedy Individual Savings Accounts nebo Individual Retirement Accounts, funguje už dlouhou dobu v zahraničí, od USA či Kanady přes Irsko, Německo, Polsko až po Nový Zéland. Naší inspirací tedy byla podobná schémata v zahraničí, přičemž jsme zohlednili již existující tuzemskou strukturu daňové podpory finančních produktů.

Více v dubnovém Bankovnictví…

Datum vytvoření: 19/04/2024

linkedin

Komentáře komentáře
Úspěšné mistrovství světa – může pomoci ekonomickému oživení? Předpokládáme, že samotný šampionát „velkými čísly“ výrazněji nepohne. Podle odh... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
V globální ekonomice narůstá protekcionismus. Jak razantně zareaguje Evropa? Nová cla ovlivní asi jen 4 % celkových čínských dovozů do Ameriky, proto není tř... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Přirozená reálná dlouhodobá úroková míra směřuje na sever Jen pro představu - např. forwardově počítaná reálná úroková míra „pět let za pě... Jan Čermák, analytik ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák