Přejít k hlavnímu obsahu
Dušan Hradil: Práce na regulaci finančního trhu nikdy nekončí. A to nejen v oblasti bank
Tvrdí to Dušan Hradil, vrchní ředitel sekce Finanční trhy na Ministerstvu financí. Podle jeho slov regulace, a to nejen bank, nikdy nekončí, protože se postupně objevují nová rizika, například ta kybernetická. „Stejně tak i správný regulátor průběžně vyhodnocuje dříve přijatá opatření a snaží se je upravovat dle nabytých zkušeností. A to se samozřejmě bude dít i nadále,“ dodává. A stát nezapomíná ani na podporu zajištění na stáří.
Dušan Hradil

Jakým směrem se ale bude vyvíjet regulace bankovního sektoru? A jak se bude vyvíjet regulace v dalších oblastech finančního trhu? A jaké dopady budou mít jednotlivé regulace na finanční subjekty? O těchto tématech a spoustě dalších jsme diskutovali právě s Dušanem Hradilem v novém čísle Bankovnictví.

Od tohoto roku funguje u nás DIP, ten byl schválen doslova na poslední chvíli před koncem roku – dají se čekat nějaké další změny v nastavení DIP?

Zavedení dlouhodobého investičního produktu není nápadem posledního roku – touto otázkou jsme se s kolegy na Ministerstvu financí zabývali již od roku 2015, postupně získávala konkrétnější obrysy a stala se v roce 2019, tehdy ještě pod názvem účet dlouhodobých investic, součástí vládou schválené Koncepce rozvoje kapitálového trhu. Následoval konkrétní legislativní návrh, který ale nestihl doběhnout do cíle v rámci volebního období, a proto takzvaně spadl pod stůl. Věcně měl ale širokou podporu, proto byl stávající vládou předložen znovu.

DIP není nový nápad ani z věcného pohledu – v podobě osobních spořicích či penzijních účtů, tedy Individual Savings Accounts nebo Individual Retirement Accounts, funguje už dlouhou dobu v zahraničí, od USA či Kanady přes Irsko, Německo, Polsko až po Nový Zéland. Naší inspirací tedy byla podobná schémata v zahraničí, přičemž jsme zohlednili již existující tuzemskou strukturu daňové podpory finančních produktů.

Více v dubnovém Bankovnictví…

Datum vytvoření: 19/04/2024

linkedin

Komentáře komentáře
Tři důvody za březnovým ponecháním cyklické kapitálové rezervy na 1,25 procenta Ze březnového záznamu za jejím ponecháním na 1,25 % stojí převážně tři důvody:&n... Jaromír Šindel, hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user Jaromír Šindel
Německo schválilo historický fiskální balíček. Dobrá zpráva pro českou ekonomiku Součástí fiskálního balíčků jsou tři hlavní opatření. Za prvé, investice v rozsa... Dominik Rusinko, hlavní ekonom ČSOB Private Banking
Profile picture for user Dominik Rusinko
Smíšené inflační signály z výroby V průmyslu ceny meziměsíčně i meziročně poklesly o 0,1 %, ale mluvit o deflaci j... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek