Jakým směrem se ale bude vyvíjet regulace bankovního sektoru? A jak se bude vyvíjet regulace v dalších oblastech finančního trhu? A jaké dopady budou mít jednotlivé regulace na finanční subjekty? O těchto tématech a spoustě dalších jsme diskutovali právě s Dušanem Hradilem v novém čísle Bankovnictví.
Od tohoto roku funguje u nás DIP, ten byl schválen doslova na poslední chvíli před koncem roku – dají se čekat nějaké další změny v nastavení DIP?
Zavedení dlouhodobého investičního produktu není nápadem posledního roku – touto otázkou jsme se s kolegy na Ministerstvu financí zabývali již od roku 2015, postupně získávala konkrétnější obrysy a stala se v roce 2019, tehdy ještě pod názvem účet dlouhodobých investic, součástí vládou schválené Koncepce rozvoje kapitálového trhu. Následoval konkrétní legislativní návrh, který ale nestihl doběhnout do cíle v rámci volebního období, a proto takzvaně spadl pod stůl. Věcně měl ale širokou podporu, proto byl stávající vládou předložen znovu.
DIP není nový nápad ani z věcného pohledu – v podobě osobních spořicích či penzijních účtů, tedy Individual Savings Accounts nebo Individual Retirement Accounts, funguje už dlouhou dobu v zahraničí, od USA či Kanady přes Irsko, Německo, Polsko až po Nový Zéland. Naší inspirací tedy byla podobná schémata v zahraničí, přičemž jsme zohlednili již existující tuzemskou strukturu daňové podpory finančních produktů.
Více v dubnovém Bankovnictví…