Na úvod Petr Musil prezentoval nejnovější projekci Národní rozpočtové rady: „Pokud nastavení veřejných financí zůstane takové, jaké je teď a nic se nezmění, tak někdy v roce 2031 nebo 2032 naše míra veřejného zadlužení dosáhne 55 % k poměru HDP, čili k výkonnosti naší ekonomiky.“
„Co by se stalo? V Národní rozpočtové radě se zabýváme tím, jak příslušné paragrafy zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti vyložit. My máme zato, že důsledkem by měl být takový návrh státního rozpočtu, který by zajistil, že se míra zadlužení vrátí zpět pod 55 %. Otázka je, jestli by to mělo být hned v následujícím roce nebo v nějakém delším časovém horizontu. To je ještě v rámci Rady je předmětem diskuzí,“ dodává Petr Musil.
Dodává, že překročení dluhové brzdy by mělo vliv i na samosprávy a zdravotní pojišťovny. „Když dám stranou státní rozpočet, tak územní samosprávy a zdravotní pojišťovny by nesměly zvyšovat schodky nebo by vůbec nesměly hospodařit se schodky.“
V rozhovoru jsme se také zeptali na možnost posunutí hranice dluhové brzdy. Petr Musil připustil, že je tato cesta politicky proveditelná, nicméně dodává, že Národní rozpočtová rada by byla důrazně proti. Podle něj zde nejsou pravidla od toho, aby se měnila, když je nemůžeme splnit.
Jak velký dluh jsou schopny ekonomiky unést? Jaký je přístup Národní rozpočtové rady k euru? Kde by měl stát provádět reformy a do čeho by naopak měl investovat?
To a mnohem více si můžete poslechnout na Spotify a Apple Podcasts.