

"Čína pevně odmítá americké tarify a musí i nadále vytvářet potřebné protiútoky," uvedlo ve svém prohlášení čínské ministerstvo obchodu. Nejnovější kolo cel přichází v době, kdy se čínští a američtí představitelé chystají setkat ve Washingtonu. Neočekává se, že by schůzka skončila s uvalováním tarifů na vzájemné zboží.
V pondělí prohlásil Donald Trump pro agenturu Reuters, že mnoho od jednání ve Washingtonu neočekává. Bílý dům tvrdí, že Čína krade duševní vlastnictví zahraničních a programy průmyslové dotace nespravedlivě prospívají čínským podnikům. Poslední cla se zaměřují na elektroniku, plasty, chemikálie, polovodiče a další zboží. Americká obchodní kancelář se navíc nechala slyšet, že podá návrh na další sazby až do výše 20 % z dalšího čínského zboží v hodnotě více než 200 miliard.
Vývozy USA do Číny v loňském roce činily přibližně 130 miliard dolarů. Čínské odvody byly zaměřeny především na zemědělské produkty. Nová cla jsou uložena především na různé typy vozidel od dodávek až po traktory a terénní vozidla. Dále pak na textil, jízdní kola a nemocniční vybavení. Čína obvinila USA z ohrožení volného obchodu a slíbila, že podá stížnost ke Světové obchodní organizaci. "V zájmu zajištění volného obchodu a mnohostranných systémů a obrany svých vlastních zákonných zájmů podá Čínu podnět k těmto tarifním opatřením," uvedlo čínské ministerstvo obchodu.
Při zpomalování čínské ekonomiky úřady nařídily čínským médiím, aby omezily přímé útoky na Trumpa a v souvislosti s ekonomikou. Čínský bulvár Global Times kritizoval USA za porušování dohod a vytvoření obchodního konfliktu. Umístil ovšem obchodní válku do širšího kontextu amerických sporů s EU, Kanadou a Mexikem.
Zdroj: theguardian.com



