Až donedávna byl za hlavního favorita na pozici šéfa ECB považován prezident německé Bundesbank Jens Weidmann. Tento předpoklad však byl zpochybněn tím, jak se německá vláda stále víc zajímá o získání důležitých pozic v Evropské komisi. Zdá se, že německá kancléřka Merkelová upřednostňuje německého předsedu Evropské komise před prezidentstvím ECB. Význam této role se, jak dokazuje nedávné postavení Jean Claude Junkera v obchodních jednáních s Trumpem, ještě zvýšil. V případě, že by obchodní válka ještě více eskalovala, má Německo v sázce mnoho.
Mezi další kandidáty na vedení ECB patří Benoit Coeuré. Francouzský člen výkonné rady ECB je považován za silného kandidáta a má podporu i v rámci ECB. V médiích jsou poslední dobou stále víc slyšet jeho názory na jestřábí monetární politiku. Podporuje odstranění stimulů monetární politiky. Názory pana Coeuréa i dalších potenciálních kandidátů by však měly být brány s rezervou, protože politika ECB bude i nadále řízena na základě makroekonomických dat.
Podle minulých zkušeností v ECB i v jiných bankách spočívá hlavní role prezidenta v pomoci Radě dosáhnout konsenzu. Ty vyhrocenější názory a chování jsou uhlazeny a posouvají se směrem ke střednímu proudu. Prezident ECB navíc jedná jménem ECB a eurozóny, nikoli jménem či zájmem jedné země. Takže jde opět hlavně o dosažení rozhodnutí, která vyhovují většině.
„Pokud jde o měnovou politiku, očekáváme další, postupné zpřísnění, dokud bude ekonomický výhled pokračovat současným směrem. Oživení v Eurozóně stále panuje, ačkoliv jsou zde drobné známky inflačních tlaků. Na rozdíl od FEDu se ECB soustředí výhradně na inflaci, což znamená, že bude muset velmi opatrně jednat a udržovat gradualistický přístup k omezování monetární politiky,“ shrnuje Andrea Ianelli, investiční ředitel Fidelity International.
Analityci Fidelity International se domnívají, že evropské trhy s nástroji s investičním stupněm by měly být za těchto podmínek i nadále podporovány a měly by nabízet atraktivní kombinaci rizika a výnosu těm investorům, kteří chtějí alternativu k hotovosti. „Volatilita zůstane zvýšená a navzdory rostoucí politické nejistotě uvnitř i vně eurozóny zůstávají makroekonomické a korporátní fundamenty v dobré kondici. Vidíme jen nepatrné náznaky nového zadlužování mezi evropskými společnostmi, což je vítané znamení pro investory do úvěrů. Navíc, i když se na konci roku 2018 zastaví nové nákupy v rámci kvantitativního uvolňování, Centrální evropská banka bude i nadále silně zapojena do trhu prostřednictvím reinvestování cenných papírů s blížící se splatností,“ shrnuje Andrea Ianelli, investiční ředitel Fidelity International.