Nepříznivě se na bilanci podepsala horší saldo ropy a zemního plynu. Bilance s počítači, elektronikou a optickými stroji se i nadále drží v červených číslech, a to již devátý měsíc v řadě. Naopak motorová vozidla přispěla k výsledku pozitivně, když se hodnota jejich vývozu opět přiblížila ke sto miliardám.
Rekordní hodnoty vývozu, kterou jsme mohli vidět v loňském roce, se již tento rok zřejmě nedočkáme. Podle Indexu Exportu, který je sestavovaný Asociací Exportérů a Raiffeisenbank, dojde v následujících měsících k výraznému oslabení tuzemského vývozu, který bude jen sporadicky oživen jednorázovými faktory, jako je předzásobení se britského trhu před Brexitem. Avšak právě nižší zahraniční poptávka byla jednou z hlavních příčin poklesu PMI ve výrobě.
Také konjunkturální průzkum ČSU potvrdil, že nedostatečná poptávka (především ze zahraničí) se stala větší bariérou růstu tuzemského průmyslu než nedostatek pracovní síly. Za oslabením zahraniční poptávky může především zpomalení ekonomik hlavních obchodních partnerů v čele s Německem. To bude mít negativní dopad na celkovou bilanci zahraničního obchodu. Avšak celkovou bilanci zpravidla snižuje především kvapně rostoucí dovoz, který si, na rozdíl od vývozu, nadále drží své tempo či dokonce zrychluje.
Nedojde-li k naplnění současných hrozeb jako je neřízený odchod Británie z EU či propad německé ekonomiky do recese, očekáváme v tomto roce pouze mírně nižší saldo zahraničního obchodu na 80 mld. Kč.
Autor: Eliška Jelínková, analytička Raiffeisenbank