Již čtvrtý měsíc v řadě také poklesly ceny pohonných hmot, které stále reflektují propad ceny ropy na globálních trzích v závěru minulého roku. Podle našich odhadů se však tento efekt v únoru vyčerpal a v následujícím měsíci pohonné hmoty opět mírně zdraží. Jádrová inflace také mírně zrychlila a dále překonává nejvyšší hodnoty v historii měření podle současné metodiky (od roku 2007).
Únorová inflace je tak nejvyšší za poslední rok a půl. Po dnešním výsledku se inflace pohybuje na dvouprocentním cíli centrální banky nebo nad ním již desátý měsíc v řadě a o tři desetiny nad její prognózou. I nadále roste jádrová inflace a například ceny služeb vzrostly v únoru meziročně
o 3,9 %. Ve spojení se slabší korunou tak podle našeho názoru potřeba zvyšovat úrokové sazby přetrvává. K tomu se přidává rychlejší růst tuzemské ekonomiky u a stále silný růst mezd v závěru minulého rok.
Podle názoru analytiků z Raiffeisenbank bude zvyšování sazeb ČNB pokračovat, a to hned na nejbližším zasedání bankovní rady v březnu. Jediným faktorem, který by tento krok mohl zastavit, je zahraniční vývoj. Nebližší jednání bankovní rady je pouze den před oficiálním odchodem Velké Británie z EU. Zároveň centrální banku také znepokojuje hospodářský vývoj v sousedním Německu, který by mohl negativně dopadnout i na domácí ekonomiku.
V následujících měsících se očekává, že inflace dále zrychlí. Ceny pohonných hmot viditelně zpomalují svůj pokles a v březnu by naopak měly opět začít mírně růst. K tomu zůstane i nadále silná jádrová složka inflace (očištěna o ceny energií a potravin), kterou bude pohánět pokračující růst mezd a stále vysoká spotřebitelská důvěra. V průměru by tak v tomto roce měly vzrůst spotřebitelské ceny o 2,1 %.