Přejít k hlavnímu obsahu
Dopady obchodních válek na finanční trh se prohlubují
Finanční trh až doposud doufal, že obchodní válka mezi USA a Čínou, respektive zbytkem světa skončí dohodou. Proto byl pokles akciových trhů doposud relativně malý ve srovnání s tím, co je v sázce.

Pozornost se v posledních týdnech upínala na konec června na zasedání G20, kde se mohou prezidenti USA a Číny setkat. Rozumná dohoda je v ekonomickém a zřejmě i v politickém zájmu obou stran. Pokud cla budou zavedena v plném rozsahu, tak jak o nich obě strany hovoří, v USA hrozí v horizontu jednoho roku hospodářský pokles a v případě Číny zpomalení růstu HDP do blízkosti 5 % ze současného, oficiálně udávaného tempa mezi 6,0 – 6,5 %. To je výrazné zpomalení, které by s sebou neslo negativní sociální dopady v některých ohledech srovnatelných s recesí.

Poslední rétorika ze strany USA i Číny vedla k tomu, že investoři začali započítávat do budoucna horší ekonomický výkon, než který doposud očekávali. Se zhoršeným ekonomickým výhledem klesá očekáváná inflace. Na horizont deseti následujících let finanční trh započítává inflaci ve výši 2,1 %. Takové očekávání měl trh naposledy začátkem letošního roku, tedy ve stejné době, kdy panovaly podobné obavy z budoucí recese.

Snižující se výhled na inflaci a nízkou výkonnost firem vede investory k očekávání poklesu úrokových sazeb, a tudíž k vyšší poptávce po dluhopisech. Dluhopisové výnosy proto klesají. Výnos vládního dluhopisu USA se splatností deset let klesl na 2,25 %. Tady vidíme rozdíl oproti začátku roku, kdy tento výnos činil 2,6 %, jelikož trh započítával vyšší budoucí úrokové sazby. A právě pokles dlouhodobých úrokových sazeb pod úroveň krátkodobých úrokových sazeb aktuálně vzbuzuje obavy v očích investorů. Desetiletý vládní dluhopis ročně vynáší zhruba 2,2 % a tříměsíční pokladniční poukázky 2,3 %. Takový rozdíl jsme viděli naposledy v roce 2007.

Při interpretaci výnosové křivky je také třeba mít na paměti, že dluhopisové výnosy jsou významně ovlivněny (směrem dolů) předchozí politikou americké centrální banky, a tudíž inverze výnosové křivky neindikuje přicházející recesi tak dobře jako tomu bylo před krizí 2008 – 2009.

Bude tedy recese v USA v horizontu roku? Čím déle bude tato nejistota panovat, tím pravděpodobnost recese bude mít. To, že se finanční trh recese obává, zvyšuje také pravděpodobnost jejího výskytu. To jsou špatné zprávy. Dobrá zpráva je, že takový vývoj konečně vytváří tlak na obě strany, aby dosáhly rozumné dohody. A pokud bude rozumné dohody dosaženo a nová cla zavedena nebudou, výše popsaný negativní scénář pravděpodobně nenastane.

Zdroj: CYRRUS

 

Datum vytvoření: 30/05/2019

ZK_cena podnikatelů

Komentáře komentáře
Inflace blízko cíle ČNB – koruna trpí V lednu se zvýšily ceny především energií, tedy elektřiny a zemního plynu. Zafun... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
ČNB patří k největším pesimistům na trhu, bude mít opět pravdu? V únoru ČNB pokračuje s revizemi směrem dolů dál a snížila svůj odhad růstu pro ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
ČNB šlape na plyn. Sazby jdou dolů o 50 bazických bodů Rozhodnutí bankovní rady se opírá o novou makro prognózu. Ta oproti listopadu po... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko