Pro ČSOB není podpora obnovitelných zdrojů nebo energeticky úsporných projektů ničím novým. Banka již řadu let financuje výstavbu a provoz solárních elektráren a EPC projekty energetických úspor. Skupina KBC se také aktivně hlásí k závěrům Pařížské dohody o změně klimatu z roku 2015, v jejímž důsledku se očekává nárůst zdrojů šetrných k životnímu prostředí. Například Agentura Bloomberg NEF předpokládá, že v následujících pěti letech bude na světě instalováno dalších 1.000 GW výkonu solárních a větrných elektráren s celkovým objemem investic 1,23 miliardy dolarů.
„Souhlasíme s tím, že snižování produkce skleníkových plynů je nutnost a podpora moderních trendů v energetice je jednou z cest. Uzavření strategického partnerství se Svazem moderní energetiky považujeme za významný krok v našich aktivitách v oblasti podpory udržitelného rozvoje“ říká Petr Hutla, člen představenstva ČSOB zodpovědný za oblast CSR.
Velkou výzvou pro firmy je oblast akumulace energie. V Evropě může v krátké době vyrůst 20 gigatováren na baterie. Společnost InnoEnergy SE odhaduje, že do roku 2025 může evropský trh s bateriemi dosáhnout objemu 250 miliard eur. Očekává se, že do roku 2030 pojede každé třetí auto na silnicích na baterii.
„Aktuální trendy v oblasti moderní energetiky vykazují dynamický rozvoj a je to velká výzva pro český průmysl. Pro korporátní bankovnictví ČSOB je sektor energetiky jednou z klíčových oblastí našich aktivit. Příležitosti vidíme zejména v dalším technologickém rozvoji výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů, akumulace energie, kombinované výroby elektřiny a tepla, elektromobilitě, nebo nastupujících energetických digitálních řešení,“ doplňuje Marek Loula, vrchní ředitel korporátního bankovnictví ČSOB.
„Vážíme si toho, že ČSOB se stala strategickým partnerem Svazu moderní energetiky. Našim základním cílem je zajistit dobré podmínky pro technologický růst české ekonomiky a firem. Usilujeme o to, aby domácí ekonomiku poháněly moderní zdroje energie, mezi které však nepatří pouze elektrárny nebo teplárny, ale také energetické služby nebo využití virtuálních řešení. Klíčové je zajistit spolehlivé a dostupné zásobování energií pro všechny kategorie odběratelů při zachování požadavků na čistotu ovzduší, energetickou nezávislost a dlouhodobě nízké ceny,“ představuje prioritní cíle Svazu moderní energetiky ČR jeho programový ředitel Martin Sedlák.
„Dekarbonizace energetiky se dotýká stále více firem a institucí a moderní energetická řešení budou mít zásadní vliv na udržení konkurenceschopnosti českého průmyslu. Velkou roli hraje také společenská odpovědnost firem a jejich postoj ke snižování produkce skleníkových plynů,“ uzavírá Petr Hutla.
Zakládajícími členy Svazu moderní energetiky jsou Aliance pro energetickou soběstačnost, Asociace pro akumulaci a baterie AKU-BAT CZ, Spolek pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla COGEN Czech, Česká technologická platforma pro Smart Grid a Solární asociace, největší české sdružení provozovatelů fotovoltaických elektráren. Akademickou sféru ve svazu zastupují Univerzitní centrum efektivních budov ČVUT v Praze a Centrum ENET při VŠB – TU Ostrava. Během podzimu 2018 se Svaz moderní energetiky rozrostl také o Českou fotovoltaickou asociace a Svaz podnikatelů pro využití energetických zdrojů.