

Situace se pravděpodobně ještě zhorší v následujících měsících, neboť obchodní válka mezi Čínou a USA nabírá na obrátkách. Prezident Trump uvedl, že je připraven přijmou další vlnu sazeb na čínské výrobky ve výši 267 miliard dolarů. Mohlo by se stát, že v příštích měsících růst vývozu klesne na nejnižší hodnotu za poslední roky. To by znamenalo větší tlak na ekonomiku, která již tak bojuje s vážnými problémy.
Oslabování čínského obchodu vzniká především ze zpomalení růstu vývozu do zemí velkých obchodních partnerů, jako jsou Evropská unie a Japonsko. Naopak vývoz do Spojených států se dostal v srpnu na rekordní úroveň díky pomalejšímu poklesu čínské měny vůči americkému dolaru a spěchu společností, které se snažily přepravit co nejvíce zboží ještě před příchodem dalších tarifů. Obrovský obchodní přebytek Číny se Spojenými státy je jádrem sporu. Skutečnost, že stále roste, pravděpodobně přispěje k třenicím mezi dvěma největšími světovými ekonomikami.
Australský dolar, který je vnímán jako měřítko důvěry v čínskou ekonomiku kvůli obrovskému množství australských surovin nakupovaných čínskými společnostmi se nachází také pod tlakem a je obchodován za nejnižší hodnotu od roku 2016.
Čínští úředníci se již zabývají snížením daní, výdaji na infrastrukturu a uvolněnou měnovou politikou, aby podpořili růst. Data z minulého týdne ukazují, že čínské továrny ztrácejí zakázky do zahraničí.
Zdroj: CNBC.com



