Svou dynamiku zvýšily i ceny potravinářských výrobků a tabáku. Naopak pokles cen přetrval v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů a chemických látek. V členění podle hlavních průmyslových skupin meziročně vzrostly nejvíce ceny energií (o 5,2 %). S přetrvávajícím svižným růstem ekonomiky tlačí na jejich růst i vyšší poptávka, což je typické pro pozdější fázi hospodářského cyklu.
Ceny průmyslových výrobců v listopadu dosáhly svého vrcholu, když rostly nejrychleji od ledna 2012. V prosinci pak výrazně zpomalily, což odráželo pokles cen ropy na globálních trzích. Aktuální zrychlení odráží vyšší zejména vyšší ceny materiálů a energií. I v letošním roce bude ve směru rychlejšího růstu cen působit slabší úroveň kurzu koruny společně s přetrvávajícími vyššími cenami materiálových a energetických vstupů. V průměru by se tak měly ceny výrobců zvýšit zhruba stejně jako v loňském roce, tedy o 2,0 %.
Přetrvávající vysoká poptávka po stavební produkci nadále působí na rychlý růst cen stavebních prací. Jejich dynamika tak v posledních měsících dosahuje nejvyšších úrovní od roku 2008. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví vzrostly v lednu o 4,9 %. Očekáváme, že uvedený vývoj bude pokračovat i v první polovině letošního roku.
Ceny zemědělských výrobců se meziměsíčně zvýšily o 1,4 %, ceny stavebních prací vzrostly o 0,3 % a ceny tržních služeb pro podniky poklesly o 0,6 %. Meziročně vzrostly ceny zemědělských výrobců o 4,4 %, ceny stavebních prací o 4,0 % a tržních služeb o 2,7 %.