Ceny napříč rezidenčním trhem ve druhém kvartálu letošního roku rostou stále mírně. Nejvíce se tempo zvyšování cen zpomalilo u bytů, rodinné domy a pozemky pak zdražovaly o něco výrazněji. V meziročním srovnání pozorujeme podobné hodnoty u všech typů rezidenčních nemovitostí. Nárůst cen se zde pohybuje kolem hranice 8 %. Zatímco nabídka bytů na trhu kvůli stále nedostatečné výstavbě stagnuje, vysoké ceny i bankovní regulace způsobují u poptávky pozvolný pokles. Od roku 2010 vzrostly ceny bytů i o více než 50 %. Nejvíce stouply v Brně, kde zaznamenáváme nárůst cen o 58,9 %, v Praze se ceny zvýšily o 47,7 %. Dlouhodobě nejméně pak rostou ceny bytů v Ústeckém kraji, kde od roku 2010 stouply jen o 13,7 %,
Pro třetí a čtvrtý kvartál roku 2019 Hypoteční banka očekává stagnaci až mírný pokles poptávky po nemovitostech. Zvyšovat by se tak měl počet nových neprodaných bytů, u kterých se čím dál častěji objevuje možnost slevových akcí. Řada prodávajících nechce přistoupit na snížení ceny, kupující ji ale očekávají. Předpokládáme proto prodloužení doby prodeje rezidenčních nemovitostí.
„Pokračuje zpomalování tempa růstu cen bytů, druhé čtvrtletí letošního roku přineslo nejnižší nárůst za poslední 4 roky. I přesto se ceny zvýšily ve většině krajů. Nejvýraznější zdražení zaznamenal Jihočeský kraj, ke stagnaci došlo v Karlovarském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Nejvíce se aktuálně zvětšil zájem o byty o dispozici 3+kk a 3+1. Nabídka a poptávka se postupně přesouvá za hranice Prahy. Změnila se také struktura bytové nabídky ve prospěch levnějších projektů v okrajových částech Prahy, což způsobilo malé snížení průměrné cenové hladiny novostaveb. Tempo růstu nájemného kopíruje tempo růstu cen a i zde jsme tedy zaznamenali mírný pokles,“ uvádí Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.
„Tempo růstu cen domů je aktuálně vyšší než u bytů. Velká část poptávky se totiž přesouvá z drahých bytů ve městě do levnějších rodinných domů za městem. To potvrzují i developerské projekty, které nejčastěji vznikají ve Středočeském kraji a v blízkém okolí Brna. Co se týče starších rodinných domů, zájem o ně roste zejména ve stabilizovaných lokalitách s dobrou dostupností. Nejvíce pak roste obliba dřevostaveb, i v nízkoenergetickém standardu, jejichž ceny díky poptávce mírně rostou. Stavebníci, které dlouhodobě trápí růst cen prací i materiálu pak mohou mít problémy vyšší poptávku pokrýt,“ říká k vývoji na trhu rodinných domů Němeček.
„U cen pozemků dochází k trvalému růstu, tempo tedy zůstává podobné jako v minulém čtvrtletí. Poptávka dlouhodobě přesahuje nabídku a zvyšuje se zájem také o pozemky v okolí krajských měst. Nejvíce je pak cena ovlivněna dopravní dostupností a dosahem služeb. Své kupující si najdou i méně atraktivní pozemky, jako například ve svahu či s atypickým půdorysem,“ uzavírá Němeček.
Zdroj: Hypoteční banka