Již dříve bylo zavedení přesunuto kvůli pandemii na rok 2022 a poté na 2023. Většina pravidel Baselu III, souboru tvrdších kapitálových pravidel navržených pro banky po globální finanční krizi před více než deseti lety, již byla implementována.
Státy pod vedením českého předsednictví vyslyšely volání ze strany bank, které upozorňovaly na to, že v současnosti drží dostatek kapitálu a vyšší požadavky by mohly omezit poskytování úvěrů s dopadem do reálné ekonomiky. „Jedním z našich hlavních cílů bylo vyhnout se dopadům na evropské banky, které by mohly snížit jejich schopnost financovat evropskou ekonomiku," řekl v úterý na jednání ministrů financí EU český ministr financí Zbyněk Stanjura.
Nuria Alvarezová, analytička madridské makléřské společnosti Renta 4 uvedla: „V roce 2025 bychom měli být v normálnějším makroprostředí a banky tak budou mít čas upravit své bilance tak, aby dopad opatření byl méně zatěžující, než kdyby musela být zavedena v roce 2023.“
Odložení přichází navzdory varování od Evropské centrální banky (ECB) a Evropského orgánu pro bankovnictví (EBA). Viceprezident ECB Luis de Guindos ministrům řekl, že má obavy z odchylování od Basel III v době, kdy ekonomika EU čelí rizikům. „Každá odchylka se může jevit pouze jako izolovaná trhlina v hrázi chránící bankovní systém, ale společně tyto četné trhliny narušují spolehlivost a stabilitu,“ řekl de Guindos.
EBA v září uvedla, že banky v EU společně potřebují pouze dalších 1,2 miliardy eur, aby do roku 2028 v plném rozsahu splnily Basel III.
Zdroj: Reuters