Přejít k hlavnímu obsahu
Brexit se blíží, proč se nedaří dohodnout?
Téměř 5 měsíců před oficiálním vystoupení Británie z Evropské unie se stále nedaří vyjednat dohodu, která by stanovovala podmínky vystoupení. Summit v Bruselu očekávaný posun nepřinesl a nervozita se stupňuje.

Co se stane dál? Neexistuje zatím žádná shoda o tom, jak vyřešit irskou otázku. Nejpravděpodobnějším scénářem je, že jednání budou pokračovat v příštích týdnech. Jednání se dostalo do slepé uličky kvůli hranici mezi Severním Irskem a Irskem. Jedná se o jedinou pozemní hranici, kterou bude mít Spojené království s EU po Brexitu.

Plán britské vlády je opustit jednotný trh EU a jeho celní unii, což znamená, že by mohlo dojít k dodatečným kontrolám zboží, které se přepravuje z EU do Spojeného království a naopak. To představuje otázku, kde se kontroly uskuteční. EU navrhla, aby se kontroly prováděly u Irského moře. DUP (Demokratická unionistická strana), severoirská strana, která podporuje premiérku Mayovou, však nevěří, že toto řešení je dobře. DUP argumentuje tím, že nutí Belfast dodržovat pravidla EU.

Mayová navrhla dočasnou celní unii s EU. 27 členských zemí chce ovšem trvalé řešení, které se navždy vyvaruje tvrdé hranice mezi oběma zemi na Irském ostrově. Hlavním vyjednavač EU Michel Barnier je údajně otevřen prodloužení přechodného období. Obě strany uvedly, že by mělo existovat období 21 měsíců do roku 2020, které umožní podnikům a občanům připravit se na odchod Spojeného království z EU. Prodloužení tohoto období by mohlo pomoci EU a Velké Británii uzavřít obchodní dohodu. Nečeká se, že by britští zákonodárci souhlasili s tímto postupem, neboť v průběhu tohoto přechodu by Spojené království nemělo žádná hlasovací práva a zároveň dodržovat pravidla EU.

Spojené království má opustit EU 29. března 2019. Do pěti měsíců by tak Spojené království a EU vyřešit dohoda a ratifikovat smlouvu o ukončení působení Británie, jak v bristkém parlamentu, tak i v tom evropském. Bez souhlasu s dohodou by mohla Velká Británie v březnu opustit Evropskou unii náhle, což by přineslo nejistotu pro podniky, investory a spotřebitele na obou stranách.

Zdroj: CNBC.com

 

Datum vytvoření: 18/10/2018

digweek2023

Komentáře komentáře
Zklidnění na trzích dává Fedu šanci zvýšit sazby Ještě před propuknutím aktuálních finančních turbulencí se zdálo nejpravděpodobn... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Česká inflace v únoru podle očekávání zpomalila V únoru dál zdražovaly zejména některé potraviny v čele se zeleninou (+12,7 %) a... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Další měsíc bez intervencí I když ČNB neintervenuje, působí její kurzový „slib“ jako stabilizační faktor. D... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek