Přestože tempo růstu vkladů v březnu výrazně zpomalilo
na 0,1 % meziměsíčně, v meziročním srovnání vklady nadále udržují silný růst na úrovni 8,5 %. Hlavní příčinou březnového zpomalení byl pokles vkladů v korporátní sféře, který lze přičíst na vrub plnění daňové povinnosti. Také vklady vládních institucí, které v uplynulých dvou měsících značně navyšovaly celkový objem vkladů, zpomalily svůj nárůst na „pouhých“ 2,9 % meziměsíčně (+15,6 mld. Kč). Vklady obyvatelstva se zvýšily o 0,3 % meziměsíčně.
Celkový objem úvěrů poskytnutých v rámci bankovního sektoru vzrostl v průběhu března o 0,3 % meziměsíčně. Téměř polovinu celkového navýšení úvěrů si připsal segment obyvatelstva. Objem jejich úvěrů vzrostl o 0,5 % meziměsíčně, přičemž v meziročním srovnání nyní dosahují tempa růstu 7,5 %. Také v segmentu nefinančních podniků došlo k 0,5% nárůstu poskytnutých úvěrů (meziměsíčně), i když v nominálním vyjádření byl jejich příspěvek k celkovému růstu úvěrů v porovnání s obyvatelstvem výrazně nižší.
A jak se dařilo hypotékám? Jak jsme avizovali v minulých komentářích, propad nově poskytnutých hypoték nebyl trvalý a ani dlouhodobý. Již v březnu bylo poskytnuto 12,8 mld. Kč v čistě nových hypotékách, což je o 26,3 % více nežli v únoru. Takže v souhrnu - dva měsíce (listopad, prosinec) přinesly výrazný pokles v objemech nových hypoték. V dalších dvou měsících (leden, únor) jsme viděli opět poklesy objemů ale výrazně slabší, abychom se necelý půlrok po zavedení obávaného opatření ČNB vrátili k růstovým hodnotám. Toto není hypoteční krize. Nadále proto tvrdíme, že hypotéky v letošním roce čeká, sice pomalejší nežli v předchozích letech, ale růst.
Autor: Lenka Kalivodová, analytička Raiffeisenbank