Zhoršení vnímání ekonomického vývoje ČR

Spotřebitelská důvěra v ČR v únoru ustoupila ze své rekordní hodnoty o 0,3 b. na 9,5 b. Meziročně se důvěra zvýšila o 3,2 b. Z průzkumu vyplývá, že se mírně zhoršilo vnímání budoucího ekonomického vývoje. Spotřebitelé také plánují více spořit. Index podnikatelské důvěry se zvýšil o 0,7 b. na 17,1 b. Ta je podporována především významným nárůstem důvěry podnikatelů ve stavebnictví, který vyplývá z většího počtu zakázek.

Dnes ještě vyjde v USA předstihový indikátor Dallas Fed ve výrobě, u kterého se očekává pokles o 3,4 b. po rapidním růstu v posledních několika měsících. 

Zítra bude na programu německá spotřebitelská inflace za únor. Podle odhadu trhu by měla zpomalit na 1,3 % r/r kvůli vysoké srovnávací základně způsobené svižným růstem cen ropy v minulém roce. Poté by inflace měla pozvolna růst, ale vůbec není jisté, kdy dosáhne robustního 2% růstu, jelikož domácí inflační tlaky jsou v Německu stále poměrně slabé. Tým RBI odhaduje růst spotřebitelských cen ke konci roku okolo 2,0 %. 

Ve středu vyjde spotřebitelská inflace pro celou eurozónu, pro kterou trh odhaduje zpomalení o 0,1 p.b. na 1,2 % r/r. Platí to samé, co pro Německo - vysoká srovnávací základna z minulého roku a slabé proinflační tlaky z domácí ekonomiky, silnému růstu navzdory. K nižší inflaci výrazně přispívá Itálie, která by podle odhadu trhu měla v únoru zaznamenat růst pouhých 0,8 % r/r. Podle prognózy RBI inflace dosáhne 2% cíle ECB až ke konci roku 2019. 

Ve stejný den vyjde v ČR poslední makroekonomická statistika v tomto měsíci – růst cen průmyslových výrobců za leden. Meziměsíčně očekáváme růst 0,5 % m/m kvůli vyšším cenám ropy a některých kovů. Meziročně však růst zpomalí kvůli vysoké srovnávací základně na 0,5 %. 

Ve čtvrtek nás čeká americký PCE deflátor za leden, který je klíčový pro Fed při rozhodování o měnové politice. Trh odhaduje, že zůstane nezměněný na 1,7 % r/r. Někteří členové Fedu vystoupili s tvrzením, že by jim rychlejší růst cen, než je 2% cíl, nevadil. Zřejmě se snaží snížit obavy investorů z rychlého utahování měnové politiky v případě, že by růst spotřebitelských cen překročil očekávání. 

V pátek se dozvíme strukturu růstu českého HDP za 4. čtvrtletí. Předběžný odhad poukázal na tempo růstu 0,5 % č/č a 5,1 % r/r. Revize HDP jsou běžným jevem a je tak možné, že se konečná statistika ještě změní.

Milan Frydrych
Analytik Raiffeisenbank
Datum vytvoření: Pondělí, 26. Únor 2018

Proč je Fed důležitý i pro českou korunu?

Červnové zasedání Fedu bude klíčovým momentem tohoto týdne. Trhy v posledních týdnech výrazně...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Jsou české inflační tlaky za vrcholem?

Květen přinesl další pokles nezaměstnanosti a nárůst inflace. Na první pohled tak domácí...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napětí na českém trhu práce nepolevuje

Sérii příznivých zpráv přicházejících z české ekonomiky včera doplnily nejnovější údaje z trhu...

Petr Dufek
Makroekonom
ČSOB