Rozvíjející se trhy znovu klepou na “medvědí bránu”

Na vině nejsou pouze tradiční “otloukánci” jako Turecko nebo Argentina, ale především strach z opětovné eskalace obchodního napětí mezi USA a Čínou. Včera vypršela lhůta, ve které mohla široká americká veřejnost podávat námitky a připomínky k záměru uvalit dodatečná cla na dovozy z Číny v celkovém objemu 200 miliard dolarů. I když se ozvalo více než 350 podniků (a jedinců) především z oblasti maloobchodu, IT a telekomunikací s varováním, že nová cla dopadnou negativně na americké spotřebitele, Donald Trump zatím drží “tvrdou linii”.

Trhy tedy mají strach, že po včerejším vypršení lhůty pro veřejné připomínky začne postupně uvádět cla z 200 miliardového seznamu do praxe. Celkově by pak cly mohlo být zasaženo až 250 miliard dolarů čínských dovozů - tedy skoro polovina celkového loňského objemu. V takovém případě by pak na sebe pravděpodobně čínská odvetná opatření nenechala dlouho čekat (celkové dovozy do Číny z USA byly loni 150 miliard USD).

Je to přitom právě čínská karta, která dokáže vyostřit napětí na rozvíjejících se trzích. Naposledy tomu tak bylo v polovině srpna, kdy se USA i Čína připravovaly na druhé kolo sankčních cel a trhy se pohybovaly na podobných úrovních jako dnes. Jinak se napětí na rozvíjejících se trzích soustředí primárně na nejslabší články (Turecko, Argentina), které jsou ohroženy vlastními problémy a růstem globálních výnosů. Slábnoucí čínská ekonomika ohrožená obchodním střetem s USA je ale pro řadu obchodníků dobrým argumentem proč nerozlišovat a vyprodávat celé portfolio rozvíjejících se trhů.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance
Datum vytvoření: Pátek, 7. Září 2018

7 dní s korunou: Alternativní scénář ČNB jako cesta k vyšším sazbám

Je zde týdeník „7 dní s korunou“.

František Táborský
Analytik Raiffeisenbank

Akcie pod palbou, jak s nimi zamíchají čínská čísla?

Akciovým trhům opět není do zpěvu. Říjnový propad indexů byl nejhorší za posledních sedm let a...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

ČNB ohlásila přestávku

Letos už počtvrté v řadě a celkově popáté zvýšili centrální bankéři hlavní úrokovou sazbu ČNB....

Petr Dufek
Makroekonom
ČSOB