
Náladu podnikatelů negativně ovlivnil vývoj v průmyslu, který sice v posledních měsících vykazoval známky optimismu ovšem nepodloženém reálnými zakázkami. Šlo více o víru ve zlepšení situace, kterou ovšem výrazně narušila probíhající celní válka USA. Takže výsledkem jen nejenom zreálnění původních očekávání, ale i obavy z dopadů cel na evropskou poptávku. Ty se následně odráží se v očekávaném prudkém zpomalení výrobní aktivity v následujících třech měsících. Je to spíše přehnaná obava, ale je na místě.
Méně optimismu v dubnu panovalo v obchodě, kde firmy přehodnotily svá dřívější očekávání silné poptávky. Ostatně vývoj maloobchodních tržeb dává tomuto scénáři za pravdu. Jde sice o zpožděná čísla oproti náladám, ale žádné známky nákupního boomu stále nevykazují. U spotřebitelů také došlo k mírnému ochlazení optimismu, a to především v důsledku obav o vlastní finanční situaci na horizontu jednoho roku. Pod vlivem negativních zpráv si lidé nejspíš uvědomili, že existují rizika doposud pozitivního vývoje ekonomiky a zejména pak trhu práce. Zajímavé je, že vzrostly i obavy z inflace, i když dopad celních válek by nemusel být negativní, pokud se EU nerozhodne situaci sama eskalovat.
Začátek nového kvartálu z pohledu nálad ukazuje, že ekonomika jede v módu jen velmi mírného oživení. Firmy i spotřebitelé si uvědomují rizika, a to se bude odrážet i na jejich ochotě nakupovat a investovat. Pokud se neobjeví nějaký silný pozitivní impuls, bude úspěch, pokud v tomto čase ekonomika poroste o dvě procenta.



