Nálady v průmyslu ukáží, zda Německo uniká z pasti recese

Ekonomika eurozóny především kvůli průmyslu ke konci uplynulého roku prudce šlápla na brzdu. I když díky službám stále rostla, průmysl v eurozóně efektivně v druhé polovině roku spadl do recese a další pokles lednové nálady v průmyslu (PMI) neznačí nic dobrého ani pro začátek roku 2019. Na vině jsou vedle (pravděpodobně jednorázových) problémů automobilek s novými emisemi i trvalejší faktory.

Především rostoucí politická rizika (brexit a obchodní přestřelky) a slábnoucí Čína výrazněji omezují globální investice. To se odráží jednak ve slabších vývozech, ale současně ve slabších investicích. Nejvíce zranitelná je z velkých ekonomik logicky nejprůmyslovější a vůči asijským trhům nejotevřenější ekonomika Německa, které jen těsně v závěru roku uniklo z pasti technické recese.

I proto budou v tomto týdnu ostře sledovány první odhady podnikatelských nálad v eurozóně, a to zejména v průmyslu. Na prvním místě půjde o německé Ifo (spadlo na tříletá minima) a německé průmyslové PMI (dostaly se pod hraniční úroveň 50 bodů).

V našem základním scénáři by normalizující se situace automobilek mohla časem přispět ke stabilizaci situace v průmyslu v nejbližších měsících. Výraznější vylepšení nálady bude ovšem vázáno na pokles geopolitického napětí a vylepšení situace v Číně. Zde v prvním kvartále zatím čekáme minimální změny k lepšímu, a proto i nová várka podnikatelských nálad v euro-průmyslu asi v únoru neukáže na rychlejší růst.

 

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance
Datum vytvoření: Pondělí, 18. Únor 2019

Proč je Fed důležitý i pro českou korunu?

Červnové zasedání Fedu bude klíčovým momentem tohoto týdne. Trhy v posledních týdnech výrazně...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Jsou české inflační tlaky za vrcholem?

Květen přinesl další pokles nezaměstnanosti a nárůst inflace. Na první pohled tak domácí...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napětí na českém trhu práce nepolevuje

Sérii příznivých zpráv přicházejících z české ekonomiky včera doplnily nejnovější údaje z trhu...

Petr Dufek
Makroekonom
ČSOB