Přejít k hlavnímu obsahu
Investiční komentář týkající se volatility trhů
Nabízíme Vám investiční komentáře k volatilitě trhů od pěti předním odborníků společnosti Fidelity International.

Dominic Rossi, CIO Equities:

„Světové akciové trhy se nyní potýkají se třetí vlnou deflace od roku 2008. Epicentrum se tentokrát nenachází ve vyspělém světě ani ve finančním systému, ale v rozvojovém světě a světovém výrobním sektoru, kde byla špatná alokace kapitálu a kde se hojně vyskytuje nevyužitá kapacita.

„Krize na nově vznikajících měnových trzích na tyto problémy upozorňuje již 18 měsíců. Katalyzátorem je nyní čínský jüan, který prochází nezbytnou korekcí. Slabší jüan ještě více omezí poptávku po komoditách a obchodovaném zboží obecně. V současné době je nevyhnutelné další klesající přizpůsobování potenciální světové výrobě.

„Inflační tlaky v souladu s tím zůstanou mírné nebo žádné. Evropská centrální banka (ECB) a Japonská centrální banka (BOJ) budou mít velký prostor pro pokračování jejich silně akomodační měnové politiky, zatímco tlak na Fed nebo BOE, aby zvýšily úrokové sazby, zcela jistě zeslábne.

„Sektor služeb ve vyspělém světě, zejména v USA a Velké Británii, se bude s těmito deflačními tlaky vyrovnávat daleko lépe než dříve a nabídne investorům během tohoto období volatility velké množství hodnoty.“

Charles McKenzie, Head of Fixed Income:

„Trendy, které charakterizovaly konec roku 2015, děsí trhy nadále i v novém roce, kdy se musíme vypořádat se zvýšením úrokové sazby ze strany Federálního rezervního systému a dalšími opatřeními oznámenými ECB v prosinci. Díky obavám ze zpomalení čínského ekonomického růstu spojeným se strachem ze slabé světové poptávky, vysoké míry používání pákového efektu a převisem poptávky v sektoru komodit jsou riziková aktiva stále pod tlakem a dochází ke zvýšení volatility.

„Trhy s dluhopisy již několik měsíců nastavují ceny na základě náročného makroekonomického výhledu, možná více než ostatní třídy aktiv, a oceňování úvěrů investičního stupně a dluhopisů s vysokým výnosem (tzv. High Yield) bylo výrazně korigované. Díky atraktivním maržím a skutečnosti, že měnová politika nejspíše bude v globálním měřítku nadále akomodační, jsou trhy s dluhopisy zralé k dosažení slušných výnosů.

„Navíc s ohledem na nejisté vyhlídky, co se týče výnosů, představují dluhopisy a zejména dluhopisy s vysokým výnosem dobré aktivum charakterizované růstem v poslední fázi cyklu pro investory, kteří chtějí snížit rizikovost svého portfolia a snížit akciovou angažovanost.

„Nadále máme převahu dluhopisů s faktorem beta, s preferencí evropských a britských dluhopisů, kde by kombinace uvolněné měnové politiky, zlepšujícího se makroekonomického výhledu a relativně konzervativních korporátních základních ukazatelů měly podporovat tuto třídu aktiv.

„Navzdory negativnímu sentimentu panujícímu ohledně rozvíjejících se trhů, nabízejí určité oblasti investování na těchto trzích pro investory lákavé příležitosti. Tři po sobě následující roky znehodnocování měn musí mít dopad na základní ukazatele rozvíjejících se trhů, přičemž vyšší hodnota carry poskytuje zdravou podporu celkovým výnosům.

„Nadcházející rok nebude bez potíží a my se budeme nadále zaměřovat na kvalitní korporátní tituly s dostatečnou peněžní rezervou pro přečkání další krátkodobé volatility.“

Matthew Sutherland, Head of Product Management – Asia:

„ Akciové trhy obecně budou letos pravděpodobně volatilní – na to bychom si měli raději zvyknout.

„Je důležité, aby investoři nepanikařili během slabých dnů, ale nadále pokračovali v investicích disciplinovaně a klidně. To platí zejména pro Čínu. Je pravda, že čínský růst zpomaluje, ale kvalita tohoto růstu (jinými slovy více spotřeby a méně dluhově podporovaných investic) je mnohem důležitější a problémy jsou více než diskontovány v levných oceněních.

„A pro akciové investory je opravdu dobré, že čínské akciové trhy jsou velmi široké, což nám umožňuje nacházet mnoho skvělých příležitostí díky přístupu zdola nahoru bez ohledu na makroekonomické prostředí.“

Ayesha Akbar, Portfolio Manager, Fidelity Solutions (včetně fondů Fidelity Open World a Fidelity Multi Asset Open Growth):

„Vypadá to, že rok 2016 začíná pro Čínu obtížně vzhledem k tomu, že index trhů v Šanghaji a Šen-Čenu poklesl o 6,9 % a v pondělí o 8,2 %. Toto poslední období volatility bylo nejspíše způsobeno čerstvými obavami o zdraví čínské ekonomiky, kde došlo v prosinci k poklesu výroby, a to již pátý měsíc za sebou. V kombinaci s pověstmi o tom, že má být zrušen zákaz spekulačních prodejů (tzv. short selling), to mnoho investorů přimělo k odchodu a aktivovalo ochranný mechanismus, který stanoví maximální denní ztrátu trhu.

„I když se slabé výsledky výroby z Číny spojily s nízkými čísly o výrobě v USA, není pochyb o tom, že výroba má větší význam pro čínskou ekonomiku. Nicméně nyní tvoří větší část čínského růstu služby, a i když růst zde je nadále stabilní, měli bychom spíše očekávat v Číně stabilizaci než tvrdý dopad. Nicméně jak se vláda nadále pokouší znovu vyvažovat ekonomiku a podpořit lepší alokaci kapitálu, bude čínský výrobní sektor pravděpodobně nadále živit celosvětové obavy.

„Čínské orgány se mezitím pokusily utlumit obavy z ukončení zákazu spekulativního prodávání, přičemž někteří investoři rovněž poukazují na známky toho, že „národní tým“ znovu začíná kupovat akcie. Nouzová opatření zavedená na utlumení letního období volatility budou muset být nakonec jednou zrušena, i když načasování jejich zrušení je politicky citlivou záležitostí. Uvidíme, zda orgány zavedou další uvolňovací opatření, aby pomohly zmírnit tvrdý dopad pro jejich výrobní sektor“.

Matt Siddle, Portfolio Manager fondů FF European Growth a FF European Larger Companies:

„Nedávná volatilita trhů znovu podtrhuje důležitost pečlivého výběru akcií, a to nejen, co se týče volby, které akcie si ponechat, ale také kterým se vyhnout.

„I když výrobní sektory po celém světě budou možná čelit obtížím spojeným se zpomalením čínského růstu, obchodují se i jiné společnosti v cyklických sektorech vycházejících ze služeb, jako třeba SAP a RELX (dříve Reed Elsevier), které nadále nabízejí atraktivní investiční příležitosti a tlumič proti volatilitě, a to díky jejich pravidelným peněžním tokům pocházejícím z vyspělých trhů a velké cenové síle, která jim umožňuje ustát deflační tlaky.“

Video Fidelity Internetional k tématu volatility

 

Datum vytvoření: 14/01/2016
Fidelity International - Investiční společnost

ZK_cena podnikatelů

Komentáře komentáře
Státní dluh překonal hranici 3,2 bilionů korun V poměru k HDP situace vypadá mnohem příznivěji, protože se dluh pohybuje jen ok... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Geopolitika opět v centru pozornosti Trhy jinými slovy věří, že další eskalace do podoby širšího regionálního konflik... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace v březnu zůstává na cíli, v létě uvidíme další pokles Příběhy uvnitř spotřebitelského koše jsou však nadále velmi rozdílné.  Za poměrn... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš