Britští konzervativci drtivě vítězí a libra sílí, zisky však mohou být dočasné

Akcie zažívají příjemné časy. Geopolitická nejistota, která je sužovala po většinu tohoto roku jako by v jeho závěru pomalu vyklidila pole. Spojené státy a Čína se podle posledních zpráv mílovými kroky blíží první fázi obchodní dohody a včerejší volby v Británii mají jasného vítěze - a tím pádem i jasně narýsovanou brexitovou trajektorii pro nejbližší měsíce.

Boris Johnson zaznamenal výrazné vítězství a bude mít v novém Parlamentu většinu s převahou 74 křesel. To mu umožní pravděpodobně ještě před Vánoci schválit jeho dohodu o vystoupení z EU v Parlamentu a poslat ji následně do Bruselu, kde by ji měli schválit europoslanci. Nic by tedy nemělo stát v cestě tomu, aby Británie 31.ledna 2020 opustila EU.

Tím ovšem zdaleka není vše hotovo. Odchodem z EU pouze startuje další přechodné období. V tom v zásadě bude většina věcí fungovat tak, jako by Británie byla členskou zemí EU, a mělo by se současně dohodnout prakticky vše důležité ohledně budoucích vztahů - od obchodních vztahů přes bezpečnost, obranu, ochranu dat, vědeckou spolupráci až po rybolov. A nebude na to úplně dost času. Podle “rozvodové smlouvy”, kterou v nejbližších týdnech pravděpodobně schválí britští poslanci, má být vše dohodnuto do konce roku 2020. Už nyní proto hovoří diplomaté na obou stranách o tom, že se jedná o šibeniční termín.

A i proto se domníváme, že další prostor pro zisky libry je v tuto chvíli spíše omezený. Za librou také nestojí nijak silné domácí fundamenty - Británie se stále pere s poměrně vysokou vnější nerovnováhu (deficit běžného účtu přesahuje 3,5% HDP) a přetrvávající nejistota spojená s vyjednáváním v příštím roce pravděpodobně bude britskou ekonomiku držet na uzdě a neumožní Bank of England pomoci libře zvyšováním úrokových sazeb…

 

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance
Datum vytvoření: Pátek, 13. Prosinec 2019

Koruna na nových post-intervenčních maximech, co čekat dál?

Česká koruna včera vyrazila vstříc novým ziskům a dostala se až do okolí 25,15 EUR/CZK. Od...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Česká inflace ještě výše nad cílem

Česká inflace se v prosinci opět vzdálila od prognózy centrální banky i od horní hranice jejího...

Petr Dufek
Makroekonom
ČSOB

Eskalace napětí mezi USA a Íránem může zbrzdit akcie a možná i korunu

Eskalace napětí mezi Íránem a USA bude dál hlavním motorem tržních pohybů. Akciové trhy a...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance