7 dní s korunou: Inflace půjde nahoru napříč kontinenty

Je zde týdeník „7 dní s korunou“.

Poslední měsíce přinesly výrazné zpomalení spotřebitelské inflace v USA, eurozóně i v České republice. Společným jmenovatelem je pokles cen pohonných hmot způsobený situací na globálních trzích. Cena ropy v říjnu a listopadu výrazně poklesla a se zpožděním ovlivňuje inflaci na obou stranách Atlantiku.

V případě eurozóny hraje svojí roli i vysoká srovnávací základna cen ostatních energií z předchozího roku. Výsledkem je posun v tržních očekáváních dalšího zvyšování úrokových sazeb centrálních bank. V USA a ČR tak trh během pár týdnů „odpricoval“ všechna zvýšení úrokových sazeb v tomto roce. V případě ECB se pak očekávání prvního zvýšení posunula až do příštího roku. Samozřejmě nelze všechno svést na pokles ceny ropy a do hry zasahují i další faktory, o kterých jsme psali minulý týden. Nicméně vývoj ceny černého zlata významně ovlivňuje hospodářství včetně měnové politiky, která by však správně měla abstrahovat od těchto vlivů. V praxi k tomu však nedochází, a proto je dobré sledovat výhled ropy pro tento rok.

Ta v posledních týdnech začala opět zdražovat, za čímž stojí slabší nabídka ze strany USA, jakožto největšího producenta v současnosti. K tomu se přidávají ostrá slova členských zemí OPEC o omezování produkce a zároveň také začaly negativně působit americké sankce vůči Íránu. Cena ropy Brent tak půjde v nejbližších týdnech zpět k úrovni 70 dolarů za barel. Inflaci by v tomto roce měly pohánět také mzdové tlaky napříč všemi ekonomikami. Míra nezaměstnanosti v západních ekonomikách atakuje ve většině případů rekordy, s čímž jsou spojeny i tlaky na růst jádrové inflace. Se zvyšováním úrokových sazeb tak rozhodně není konec.

 

František Táborský
Analytik Raiffeisenbank
Datum vytvoření: Pondělí, 14. Leden 2019

ECB chce trhy v září překvapit, spadnou španělské výnosy pod nulu?

Recese je výraz skloňovaný doslova na každém kroku. Po slabých číslech z Německa a z Číny zažily...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Česká ekonomika si (zatím) udržela tempo

První odhad růstu české ekonomiky za druhé čtvrtletí naznačuje, že si tuzemské hospodářství...

Petr Dufek
Makroekonom
ČSOB

Italská koaliční krize a německé HDP rozhodnou o náladě v Evropě

Jako by nejistoty na trzích nebylo málo, a tak ke konci týdne přišel nový zásah z Itálie. Liga...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance