7 dní s korunou: ČNB je o krok blíže březnovému zvýšení úrokových sazeb

Je zde týdeník „7 dní s korunou“.

Podle předběžného odhadu ČSÚ vzrostla česká ekonomika v závěru minulého roku mezičtvrtletně o 1,0 %, což znamená zrychlení o čtyři desetiny ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Meziroční tempo také zrychlilo na 2,9 %. Výsledek je tak pozitivním překvapením, ačkoli se jedná pouze o předběžný odhad, který může být v následujících měsících revidován. Za celý loňský rok dosáhl hospodářský růst 3 %. Podle informací statistického úřadu byla hlavním impulsem zahraniční poptávka a investice. I přes zpomalení tuzemské ekonomiky v předchozích dvou čtvrtletích je současné zrychlení pozitivním překvapením.

Také lednová inflace překvapivě zrychlila na 2,5 %, a jádrová inflace je nejvyšší od roku 2007. Obě zprávy z minulého týdne tak jsou jasným signálem ve prospěch zvyšování úrokových sazeb ČNB. Obě statistiky byly vysoko nad prognózou centrální banky i celého trhu.

Koruna zareagovala a za celý uplynulý týden si dopřála posílení vůči euru o necelé procento. Výrazně tak i předčila své regionální konkurenty. Situaci pomohl i zveřejněný záznam z únorového jednání bankovní rady, který uvádí, že další zvýšení úrokových sazeb může přijít na jakémkoli následujícím zasedání. Vyplývající rostoucí očekávání trhu ohledně zvyšování sazeb centrální banky kromě koruny podpořily i výnosy státních dluhopisů a úrokové swapy. U obou zmíněných napříč všemi splatnostmi se blíží nebo už překročily nejvyšší hodnoty tohoto roku. Trh v současnosti už počítá s jedním zvýšením úrokových sazeb v horizontu šesti měsíců, zatímco doposud od začátku tohoto roku předpokládal konec zvyšování úrokových sazeb.

Podle našeho názoru statistiky z minulého týdne výrazně podpořily šance březnového zvýšení úrokových sazeb. Bankovní radu však bude také zajímat vývoj v zahraničí. Nejbližší jednání proběhne jen den před oficiálním datem odchodu Velké Británie z EU. Mělo by tak už být jasné, jakou cestu Británie zvolí a jaký to bude mít dopad na tuzemskou ekonomiku. Bankovní radu také znepokojuje zpomalení německé ekonomiky, na kterou jsme těsně navázáni. Ta se jen těsně v závěru minulého roku vyhnula recesi. Tento týden vychází hned celá řada předstihových ukazatelů za únor, které by mohly poodhalit, jaký bude další vývoj u našeho souseda a v celé eurozóně. Tým RBI očekává vesměs jejich zlepšení, které by mohlo pomoci i koruně k dalším ziskům.

 

František Táborský
Analytik Raiffeisenbank
Datum vytvoření: Pondělí, 18. Únor 2019

ČNB kvůli brexitu a slabému Německu nedostane šanci zvýšit sazby

Tento týden nás čekají zasedání centrálních bank v Chile, Nigérii, Keni, Egyptě, Jižní Africe,...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Koruna ve znamení Fedu a brexitu… ČNB ji v nejbližší době nepomůže

Trochu ve stínu brexitu zůstává dnešní zasedání amerického Fedu a čtvrteční návštěva čínského...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napětí na trhu práce už polevuje?

ČR se i v posledním čtvrtletí loňského roku mohla pochlubit relativně největší nabídkou volných...

Petr Dufek
Makroekonom
ČSOB