7 dní s korunou: ČNB je o krok blíže březnovému zvýšení úrokových sazeb

Je zde týdeník „7 dní s korunou“.

Podle předběžného odhadu ČSÚ vzrostla česká ekonomika v závěru minulého roku mezičtvrtletně o 1,0 %, což znamená zrychlení o čtyři desetiny ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Meziroční tempo také zrychlilo na 2,9 %. Výsledek je tak pozitivním překvapením, ačkoli se jedná pouze o předběžný odhad, který může být v následujících měsících revidován. Za celý loňský rok dosáhl hospodářský růst 3 %. Podle informací statistického úřadu byla hlavním impulsem zahraniční poptávka a investice. I přes zpomalení tuzemské ekonomiky v předchozích dvou čtvrtletích je současné zrychlení pozitivním překvapením.

Také lednová inflace překvapivě zrychlila na 2,5 %, a jádrová inflace je nejvyšší od roku 2007. Obě zprávy z minulého týdne tak jsou jasným signálem ve prospěch zvyšování úrokových sazeb ČNB. Obě statistiky byly vysoko nad prognózou centrální banky i celého trhu.

Koruna zareagovala a za celý uplynulý týden si dopřála posílení vůči euru o necelé procento. Výrazně tak i předčila své regionální konkurenty. Situaci pomohl i zveřejněný záznam z únorového jednání bankovní rady, který uvádí, že další zvýšení úrokových sazeb může přijít na jakémkoli následujícím zasedání. Vyplývající rostoucí očekávání trhu ohledně zvyšování sazeb centrální banky kromě koruny podpořily i výnosy státních dluhopisů a úrokové swapy. U obou zmíněných napříč všemi splatnostmi se blíží nebo už překročily nejvyšší hodnoty tohoto roku. Trh v současnosti už počítá s jedním zvýšením úrokových sazeb v horizontu šesti měsíců, zatímco doposud od začátku tohoto roku předpokládal konec zvyšování úrokových sazeb.

Podle našeho názoru statistiky z minulého týdne výrazně podpořily šance březnového zvýšení úrokových sazeb. Bankovní radu však bude také zajímat vývoj v zahraničí. Nejbližší jednání proběhne jen den před oficiálním datem odchodu Velké Británie z EU. Mělo by tak už být jasné, jakou cestu Británie zvolí a jaký to bude mít dopad na tuzemskou ekonomiku. Bankovní radu také znepokojuje zpomalení německé ekonomiky, na kterou jsme těsně navázáni. Ta se jen těsně v závěru minulého roku vyhnula recesi. Tento týden vychází hned celá řada předstihových ukazatelů za únor, které by mohly poodhalit, jaký bude další vývoj u našeho souseda a v celé eurozóně. Tým RBI očekává vesměs jejich zlepšení, které by mohlo pomoci i koruně k dalším ziskům.

 

František Táborský
Analytik Raiffeisenbank
Datum vytvoření: Pondělí, 18. Únor 2019

Českou korunu po slabší inflaci čeká i horší růst…

Tento týden bude pro českou korunu klíčové sledovat na jedné straně domácí čísla, na straně...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Smíšené signály české ekonomiky

Na první odhad toho, jak se naší ekonomice dařilo v prvním kvartále roku, si musíme ještě chvíli...

Petr Dufek
Makroekonom
ČSOB

Donald Trump přitvrzuje, nic dobrého pro korunu

Donald Trump opět překvapivě přitvrzuje v obchodním tažení proti Číně. Donald Trump chce od...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance