7 dní s korunou: Alternativní scénář ČNB jako cesta k vyšším sazbám

Je zde týdeník „7 dní s korunou“.

Koruna v posledních dnech zaznamenává další oslabení. Před dvěma týdny trhy příliš nepotěšila centrální banka, která ve své nejnovější prognóze počítá v příštím roce pouze s jedním zvýšením úrokových sazeb. V závěru minulého týdne se k tomu přidala pomalejší inflace a ani geopolitická situace koruně příliš nepomáhá. Očekáváme, že konflikt mezi Itálií a Evropskou komisí ohledně návrhu italského státního rozpočtu bude v nejbližších týdnech gradovat a stejně tak i schvalování dohody o Brexitu.

Oba tyto faktory se negativně podepisují na euru, ale i dalších měnách regionu včetně koruny. K tomu se přidává tuzemský efekt konce roku, kdy banky odmítají přijímat korunová depozita přes konec roku, kdy je stanovené datum pro výpočet příspěvků bank do Rezolučního fondu. Výsledkem je přechod do cizích měn a oslabení koruny. Do konce roku tak koruna zůstane spíše slabá a v posledních dnech roku skokově posílí po odeznění výše zmíněného důvodu. Začátkem příštího roku by se však měly tyto faktory uklidnit a koruna by se měla vrátit k posilujícímu trendu. Nicméně vnější prostředí nenahrává posílení koruny k 25 za euro.

Přitom prognóza ČNB počítá s průměrným kurzem 25,10 za euro v prvním čtvrtletí příštího roku a s 24,74 ve druhém čtvrtletí. Zároveň však centrální banka počítá pouze s jedním zvýšením sazeb v prvním čtvrtletí roku. Tato kombinace je však podle našeho názoru nerealistická. Koruna se k takovým ziskům nedostane a nebude tak utahovat měnové podmínky v ekonomice tak, jak si ČNB představuje. V kombinaci s rostoucí inflací až ke třem procentům bude muset zvyšovat úrokové sazby častěji. S tím počítá i alternativní scénář nové prognózy ČNB.

Ačkoli guvernér J. Rusnok tomuto scénáři dává jen minimální pravděpodobnost, z našeho pohledu to je jednoduše přiznání centrální banky, že ani na počtvrté prognóza prudkého posilování koruny nemusí vyjít. Alternativní vývoj předpokládá slabší korunu v příštím roce a rychlejší růst úrokových sazeb. Ty by mohly jít až na úroveň 2,85 % (3M PRIBOR) v druhém a třetím čtvrtletí příštího roku, což je i podle nás pravděpodobnější scénář vývoje.

 

František Táborský
Analytik Raiffeisenbank
Datum vytvoření: Úterý, 13. Listopad 2018

Českou korunu po slabší inflaci čeká i horší růst…

Tento týden bude pro českou korunu klíčové sledovat na jedné straně domácí čísla, na straně...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Smíšené signály české ekonomiky

Na první odhad toho, jak se naší ekonomice dařilo v prvním kvartále roku, si musíme ještě chvíli...

Petr Dufek
Makroekonom
ČSOB

Donald Trump přitvrzuje, nic dobrého pro korunu

Donald Trump opět překvapivě přitvrzuje v obchodním tažení proti Číně. Donald Trump chce od...

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance