Přejít k hlavnímu obsahu
First Republic Bank je další padlou bankou v USA
First Republic Bank se stala třetí bankou, která zkrachovala od března letošního roku. Společnost převzala JP Morgan. Jedná se o největší krach americké banky od finanční krize v roce 2008.
first republic

O First Republic se hovořilo dlouhodobě jako o současném nejslabším článku amerického bankovního systému a od března se horlivě diskutovalo o její kondici. Stejně jako Silicon Valley Bank (SVB), banka sídlila v Kalifronii a zaměřovala se na obsluhu bohatých Američanů a lákala je na hypotéky s nízkou úrokovou sazbou výměnou za ponechání hotovosti v bance.

Model se však rozpadl právě po kolapsu SVB. Odliv vkladů z First Republic v prvním čtvrtletí ji donutil půjčovat si velké množství prostředků od FEDu na udržení financování svých operací. To tlačilo na marže společnosti, protože její náklady na financování byly mnohem vyšší než levná depozita. Podle některých analytických společností tvořila First Republic v poslední době 72 % veškerého poskytnutého financování bankám od Fedu.

Ve své zprávě ke zveřejnění výsledků za první čtvrletí First Republic uvedla, že klienti vybrali více než 100 miliard dolarů ve vkladech. Po oznámení ihned začala klesat cena akcie a skončilo to převzetím regulatorními úřady.

JP Morgan získá všechny vklady banky, které tvoří 92 miliardy dolarů a podstatnou většinu aktiv. FDIC souhlasila s tím, že absorbuje většinu ztrát z hypoték a komerčních půjček. JP očekává, že během příštích 18 měsíců utratí přibližně 2 miliardy dolarů na integraci. Podle FEDu bude transakce stát FDIC odhadem 13 miliard dolarů. Pro srovnání, proces SVB stál fond asi 20 miliard dolarů.

Zdroj: CNBC

Datum vytvoření: 02/05/2023

linkedin

Komentáře komentáře
Úspěšné mistrovství světa – může pomoci ekonomickému oživení? Předpokládáme, že samotný šampionát „velkými čísly“ výrazněji nepohne. Podle odh... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
V globální ekonomice narůstá protekcionismus. Jak razantně zareaguje Evropa? Nová cla ovlivní asi jen 4 % celkových čínských dovozů do Ameriky, proto není tř... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Přirozená reálná dlouhodobá úroková míra směřuje na sever Jen pro představu - např. forwardově počítaná reálná úroková míra „pět let za pě... Jan Čermák, analytik ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák