Přejít k hlavnímu obsahu
Druhý odhad mírně snížil stále vysoký růst ekonomiky
Podle zpřesněného odhadu ČSÚ vzrostla česká ekonomika v závěru minulého roku mezičtvrtletně o 0,9 %, což znamená zrychlení o tři desetiny ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Meziroční tempo také zrychlilo na 2,8 %. V obou případech však statistika zaznamenala revizi směrem dolů o jednu desetinu procentního bodu.

Negativní revizi napovídaly už průběžné měsíční statistiky, které neodpovídaly tak vysokému růstu ekonomiky. I tak lze stále hovořit o solidním růstu tuzemské ekonomiky. Za celý loňský rok dosáhl hospodářský růst 3 %.

Největším tahounem tuzemské ekonomiky zůstávají investice (meziročně vyšší o 10,1 %), zatímco růst spotřeby domácnosti mírně zpomalil (2,2 %). Rychlejšímu růstu však nejvíce napomáhá nižší negativní příspěvek zahraničního obchodu ve srovnání s předchozími kvartály. Růst vývozu zboží a služeb mírně zrychlil, zatímco dovoz naopak mírně zpomalil. Nemalou měrou se na současném růstu ekonomiky podílela i spotřeba vládních institucí, která vzrostla v celoročním vyjádření nejrychleji od roku 2003. Podstatným negativním faktorem byla opět výrazně záporná změna zásob, za kterou pravděpodobně stojí dokončování výroby a investic z roku minulého, kdy firmy nestíhaly realizovat všechny zakázky.

Ze sektorového hlediska se ve čtvrtém čtvrtletí meziročně nejlépe vedlo opět stavebnictví (7,9 %), které vzrostlo nejrychleji od roku 2004. Úspěšné čtvrtletí zaznamenal také sektor IT (7,1 %). Zpracovatelský průmysl, jakožto největší sektor tuzemské ekonomiky, vzrostl pouze o 2,6 %. Právě v průmyslu je nejvíce viditelný nedostatek volných zaměstnanců na trhu práce, k čemuž se navíc přidaly problémy s klesající poptávkou po automobilech a regulatorními obtížemi.

Největší nárůst zaznamenaly investice do výpočetní techniky, strojů a zařízení (meziročně o 13,4 %, což je nejvyšší hodnota od roku 2010). To reflektuje zoufalou snahu firem zvyšovat produktivitu práce, která vykompenzuje nedostatečnou nabídku volných zaměstnanců na trhu práce. Více než desetiprocentním tempem rostly i investice do budov a obydlí. Silnou investiční aktivitu v závěru minulého roku podpořila nutnost dočerpání dílčí alokace finančních prostředků z fondů EU.

V každém případě lze současný růst stále považovat za solidní. Česká ekonomika dosáhla na začátku minulého roku vrcholu svého hospodářského cyklu a začala postupně zpomalovat. I přes zpomalení tuzemské ekonomiky v předchozích dvou čtvrtletích je současné zrychlení pozitivním překvapením. Pro tento rok očekáváme průměrný růst ekonomiky 2,7 % a pro rok příští ještě o dvě desetiny nižší tempo.

 

Datum vytvoření: 01/03/2019

VSFS

komentáře
Měnové války naruby Palebná síla SNB je opravdu obrovská - disponuje téměř jedním biliónem eur deviz... Jan Čermák Analytik a ekonom ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák
Aleš Michl novým guvernérem ČNB - začíná „holubičí rotace“? Jmenování Aleše Michla signalizuje, že současný guvernér Rusnok u prezidenta neu... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Česká ekonomika před invazí ještě rostla, na brzdu šlápne v průběhu jara a léta V Česku nás v posledních týdnech měsíční čísla z průmyslu a z maloobchodu spíše ... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
nepřehlédněte