Přejít k hlavnímu obsahu
Data Revolutu odhalila, jak Češi investovali v roce 2023
Revolut odhaluje některé trendy v investování Čechů a celé Evropy v roce 2023.
Revolut

V roce 2023 zaznamenal Revolut v České republice 44% nárůst obchodujících zákazníků. Češi patřili mezi přední investory v aplikaci Revolut napříč Evropou, přičemž průměrný obchodní účet s cennými papíry na konci roku dosahoval částky 66 412 korun, což je
o 47 % více ve srovnání s průměrem EHP, který činil 45 022 korun. Nejvyšší částky na investičních účtech měli zákazníci ve věkové skupině 55-64 let a dosahovaly v průměru 141 745 korun.

Ukazuje se také rozdílná dynamika mezi pohlavími. V České republice více investovali muži, kteří vykazovali vyšší míru aktivity a investovali větší částky. Průměrná výše částky na účtu byla u mužů 2x větší než u žen, a to 77 993 korun, resp. 30 413 korun.

V celém EHP byl v roce 2023 nejvíce obchodovanou americkou akcií americký automobilový gigant Tesla, následovaný americkou společností Momentus a čínskou automobilkou NIO. Mezi akciemi EU zaujal pozornost investorů pivovar Anheuser-Busch, následovaný německou automobilkou Volkswagen a nizozemskou platební společností Adyen.

Stejně jako většina Evropanů projevili čeští investoři společné nadšení pro akcie společnosti Tesla (TSLA), následované čínskou Alibabou a americkou společností Cano Health. Nejobchodovanějšími akciemi v EU byly německé 2G Energy, Uniper a Volkswagen.

Pro ty, kteří hledají diverzifikované a nákladově efektivní finanční nástroje, představil Revolut v loňském roce fondy obchodované na burze (ETF), které nabízejí široké diverzifikované portfolio aktiv, jako jsou akcie a dluhopisy. Investování do ETF může usnadnit řízení investičních rizik a snížit náklady a čas strávený investičním průzkumem. Aby se společnost Revolut zavázala k pravidelnému investování a snížila dopad krátkodobé volatility cen, nedávno přidala funkci „Recurring buys“ („Opakované nákupy“), která umožňuje nakupovat akciETF v předem definovaném čase a frekvenci. ETF, které si během roku 2023 zajistily přední pozice mezi českými investory, byly Vanguard S&P 500, iShares Core S&P 500 a iShares Core MSCI World.

V loňském roce byli Češi také mezi prvními, kteří získali přístup k Flexibilním účtům Revolut, investičnímu produktu, který nabízí alternativní způsob správy úspor ve více měnách investováním do fondů peněžního trhu. Flexibilní účty umožňují dobíjení a vybírání prostředků kdykoli, a to s variabilním úrokem, který se připisuje a vyplácí denně. Od července 2023 Češi nashromáždili na Flexibilních účtech více než 1,3 miliardy korun, v průměru 68 753 korun.

Datum vytvoření: 12/01/2024

linkedin

Komentáře komentáře
Inflace v květnu skončila nad odhadem, čeká nás vysoká volatilita Za květnovým překvapením jsou opět do značné míry velmi volatilní potraviny, kte... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Silnější růst HDP v prvním čtvrtletí nepřináší dezinflační zlom Silnější růst ekonomiky zůstává spojen s proinflačním tlakem jednotkových mzdový... Jaromír Šindel, hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user Jaromír Šindel
Růst mezd v české ekonomice zpomaluje Tempo mezd ve srovnání s rokem 2024 evidentně zpomaluje, a to mimo jiné v důsled... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek