Poklesly ceny pohonných hmot, což odráželo nižší cenu ropy na světových trzích. Zvolnil meziroční růst cen elektřiny, když se loňské výrazné červnové zdražení letos již neopakovalo. Nižší byl i meziroční růst cen potravin, u cen alkoholu došlo k meziměsíční korekci směrem dolů po květnovém cenovém skoku. Do cen služeb se začalo promítat sezónní zvyšování cen rekreací.
Červnová inflace se tak i nadále pohybuje výrazně v horní polovině pásma inflačního cíle centrální banky a už čtrnáctý měsíc nad jeho středem. Zároveň se nachází o tři desetiny nad prognózou ČNB. Jádrová inflace v červnu zrychlila vlivem sezónního nárůstu cen rekreací. Na jejích vyšších úrovních se podílejí zejména služeb, jejichž růst v červnu dosáhl 3,6 %. Zejména v jejich dynamice se odrážejí inflační tlaky z domácí ekonomiky, tedy rychlý růst mezd a dostatek disponibilních prostředků v kapsách spotřebitelů. Naopak inflační tlaky ze zahraničí jsou nízké, což se projevuje jen slabým růstem cen dováženého zboží.
Ve zbytku letošního roku očekávají analytici Raiffeisenbank, že inflace bude postupně dále zpomalovat a shora se přibližovat k dvouprocentnímu cíli centrální banky. Její sestup k nižším hodnotám bude ovlivněn nízkou inflací v zahraničí, zpomalujícím růstem HDP i mezd spolu s působením přísnější měnové politiky.
Autor: Luboš Růžička, analytik Raiffeisenbank