Přejít k hlavnímu obsahu
Banky z Wall Street se připravují na dosažení dluhového stropu v USA
Jednání o zvýšení dluhového stropu americké vlády ve výši 31,4 bilionu dolarů (asi 680 bilionů korun) zamrzla na mrtvém bodě. Jeho dosažení nastane zřejmě na počátku června. Banky na Wall Street a další instituce se připravují na případné dopady.
wall street

V případě dosažení dluhové stropu přestane být americká vláda schopná hradit své závazky. Finanční průmysl se na podobnou krizi připravoval již několikrát, nicméně podle vysokých představitelů z amerických bank nebyla nikdy debata o dluhovém stropu znepokojivější.

Americké vládní dluhopisy jsou jedním ze základních instrumentů globálního finančního systému. I pro analytiky je velmi těžké dohlédnou všech škod, které by nesplácení vládních závazků Spojených států napáchalo.

Manažeři velkých bank a investičních společností předpokládají masivní volatilitu na akciových, dluhových a dalších trzích. Byla by velmi narušena možnost obchodovat s vládními cennými papíry na sekundárním trhu.

Finančníci z Wall Street varují, že problémy na tomto trhu by se rychle rozšířily na další – derivátový, hypoteční a komoditní trh. Stalo by se tak z důvodu, že při těchto obchodech jsou státní dluhopisy používány jako zajištění. Při jejich zpochybnění ze strany investorů by mohly protistrany vyžadovat nahrazení dluhopisů jiným zajištěním.

I krátké překročení dluhového limitu by mohlo vést k prudkému nárůstu úrokových sazeb a propadu cen akcií. Velmi pravděpodobně by zamrzly trhy krátkodobého financování, na což zase upozorňují analytici z ratingové agentury Moody’s.

Banky, makléři a obchodní platformy se připravují na narušení trhu státních dluhopisů a také na širší volatilitu. Především se jedná o zajištění dostatečné likvidity a prověřování možného dopadu na smlouvy s klienty.

Asociace odvětví cenných papírů a finančních trhů (SIFMA) zvažuje několik scénářů. Ten pravděpodobnější vychází z toho, že ministerstvo financí získá čas na splacení dluhopisů. Tedy v praxi by to znamenalo pouze opoždění se s platbou. Podle tohoto scénáře by trh pokračoval nadále v relativně stabilním fungování.

V tom nejčernějším scénáři se čeká, že vláda nesplatí jistinu ani kupón a nebude ani prodlužovat splatnost. To by znamenalo, že by se již s takovými dluhopisy nedalo obchodovat. Otázkou zůstává, jak by se k takové situaci postavil FED.

Zdroj: Reuters

Datum vytvoření: 23/05/2023

linkedin

Komentáře komentáře
Koruna na konci roku v laufu. Vydrží dobrá nálada v roce 2025? Zisky koruny odrážejí zejména příznivý vývoj úrokového diferenciálu. Zatímco saz... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Nečitelný Fed doručil jestřábí redukci sazeb Zmatení generuje především nová kvartální prognóza Fedu, která vidí jádrovou inf... Jan Čermák, analytik ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák
ČNB nechává úrokové sazby beze změny Od loňského prosince už snížila svoji hlavní úrokovou sazbu ze sedmi procent na ... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek