Přejít k hlavnímu obsahu
Bankovní statistika září – domácnosti zůstávají opatrné
Celková bilanční suma bankovního sektoru uzavřela třetí čtvrtletí letošního roku na hodnotě 10 206 miliard korun, což znamená meziměsíční nárůst o 1,1 %. V meziročním srovnání jsou celková aktiva vyšší o 7,6 %. K zářijovému růstu pomohly jak úvěrové obchody mezibankovního trhu (+35 miliard korun m/m), tak klientské (+30 miliard korun m/m). Navýšil se i objem dluhových cenných papírů v držení bank (+27 miliard korun m/m).
Reports

Celkové vklady vzrostly v průběhu září o 0,8 % meziměsíčně na konečných 6 933 miliard korun. Meziroční tempo růstu tím lehce zrychlilo na 8 %. Hlavní roli v září sehrály vklady vládních institucí s růstem o 7,2 % m/m. Vklady obyvatelstva udržely stabilní meziměsíční tempo růstu 0,6 %, firemní vklady naopak poklesly o 2,7 % m/m. Díky poklesu firemních vkladů pokračuje i snižování tzv. nad-vkladů, jejichž celkový objem se aktuálně pohybuje okolo 380 miliard korun. Finanční rezerva domácností v září opět vzrostla k novému maximu 289 miliard korun, což potvrzuje, že domácnosti nadále udržují opatrnostní přístup ve svém finančním hospodaření.

Celkové úvěry zrychlily v září tempo růstu na 0,7 % meziměsíčně a na konci třetího čtvrtletí dosáhly hodnoty 4 290 miliard korun. I v meziročním srovnání tempo růstu vzrostlo, a to na 5,5 %. Do zářijového vývoje zásadním způsobem zasáhly úvěry finančním institucím s navýšením objemu o 4,4 % m/m.

Firemní úvěry udržely tempo růstu předchozího měsíce, tedy + 0,7 % m/m, naopak úvěry obyvatelstvu vzrostly jen mírně, o 0,2 % m/m. Nová produkce firemních úvěrů udržela v průběhu září podobný objem jako v srpnu, tedy 33 miliard korun. Za tři čtvrtletí letošního roku bylo nefinančním podnikům poskytnuto 362 miliard korun nových úvěrů, což je
o 36 % méně, než ve stejném období roku 2022.

Z pohledu měnové struktury nových firemních úvěrů vidíme stabilizaci korunových úvěrů a pokračující pokles zájmu o úvěry eurové. V meziročním srovnání je dosavadní letošní objem nových korunových úvěrů nižší o 40 %, eurové úvěry ztrácejí 32 %.

V nově poskytnutých úvěrech domácnostem se nadále daří úvěrům spotřebitelským, jejichž měsíční produkce dosahuje nebývale stabilních hodnot. V meziročním srovnání jsou letošní nově poskytnuté spotřebitelské úvěry vyšší o 6,5 %.

Naopak hypotéky stále skomírají. Nepomohlo ani zrušení limitu DSTI, od čehož si ČNB slibovala rozpohybování hypotečního trhu. Letošní produkce nových hypoték je o 42 % nižší než ta loňská. Hypotečnímu trhu by tak zejména pomohlo snížení tržních úrokových sazeb i cen nemovitostí.

Autor: Lenka Kalivodová, analytička Raiffeisenbank

Datum vytvoření: 02/11/2023

linkedin

Komentáře komentáře
Koruna na konci roku v laufu. Vydrží dobrá nálada v roce 2025? Zisky koruny odrážejí zejména příznivý vývoj úrokového diferenciálu. Zatímco saz... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Nečitelný Fed doručil jestřábí redukci sazeb Zmatení generuje především nová kvartální prognóza Fedu, která vidí jádrovou inf... Jan Čermák, analytik ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák
ČNB nechává úrokové sazby beze změny Od loňského prosince už snížila svoji hlavní úrokovou sazbu ze sedmi procent na ... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek