Celkový objem vkladů dosáhl ke konci srpna hodnoty 6 881 miliard korun, což je o 0,2 % méně než na konci července a o 7,7 % více při meziročním srovnání. V srpnu pokračoval pokles vkladů nefinančních podniků (-1,2 % m/m), obyvatelstvo naopak udrželo stejné tempo růstu vkladů jako v předchozím měsíci (+0,6 m/m). V meziročním srovnání se tempo růstu firemních vkladů zpomalilo na 5,6 %, u obyvatelstva dosahuje aktuálně
+ 7 %. Tomu odpovídá i vývoj tzv. nad-vkladů, jejichž objem se po vrcholu v květnu postupně snižoval na aktuálních 419 miliard korun. Hlavní roli hrají právě brzdící vklady firem, jejichž finanční nadbytek poklesl z květnového maxima 210 miliardy korun na srpnových 139 miliardy korun. Domácnosti naopak pokračují v úsporných opatřeních a jejich nad-vklady dosáhly v srpnu nového rekordu 280 miliard korun.
Celkový objem úvěrů vzrostl v průběhu srpna o 0,4 % na konečných 4 259 miliard korun. V meziročním srovnání dosahuje tempo růstu úvěrů 4,8 %. Tempo růstu firemních úvěrů zpomalilo v srpnu na 0,7 % m/m, což již napovídal nižší objem nově poskytnutých úvěrů
v předchozím měsíci. Po mimořádně úspěšném červnu, kdy firmy uzavřely nové úvěrové smlouvy v hodnotě 64 miliard korun, se objem nových úvěrů v červenci snížil na necelých 40 miliard korun. Tento útlum nové produkce firemních úvěrů pokračoval i v srpnu, kdy bylo nasmlouváno pouze lehce nad 33 miliard korun. Celková letošní produkce nových firemních úvěrů je v meziročním srovnání o 35 % nižší, přičemž korunové úvěry zůstávají o více než 41 % nižší než vloni, eurové úvěry oproti loňsku ztrácejí 27 %. V nové produkci tvoří eurové úvěry více než polovinu všech nových firemních úvěrů, v celkovém objemu pak jejich podíl vzrostl na 48,5 %.
Úvěry obyvatelstvu nevykazují výraznější oživení. Jejich celkový objem vzrostl v srpnu
o 0,4 % a v meziročním srovnání udržel tempo růstu předchozího měsíce + 5,1 %. Na vině zůstávají hypoteční úvěry, jejichž meziroční tempo růstu aktuálně dosahuje jen 4,4 %. Také nová produkce hypoték je nadále hluboko pod předkovidovou úrovní. Letošní nově poskytnuté hypotéky jsou ve srovnání s rokem 2019 nižší o více než 36 %. Naopak, jak již bylo několikrát zmíněno, spotřebitelské úvěry zažívají svůj boom, když jejich letošní nová produkce převyšuje tu loňskou již o 5 %. Přesto jejich podíl na celkovém objemu úvěrů obyvatelstva zůstává stabilní okolo 14 %.
Autor: Lenka Kalivodová, analytička Raiffeisenbank