Přejít k hlavnímu obsahu
Super úterý v USA a dopad na ceny akcií
Za vlády demokratického prezidenta v USA vzrostly akciové trhy v ročním průměru o 10 %, zatímco za vlády republikána jen o 1,8 %.

Analýza Fidelity International vyvrací všeobecně rozšířenou domněnku, že američtí republikánští prezidenti zajistí, díky svým liberálnějším postojům k podnikání a ekonomice, lepší ekonomické podmínky a to bude generovat i růst cen na burzách. Tento předpoklad není úplně správný, pokud se cen akcií týče. Ačkoli naopak za demokratického vedení se akciím dařilo, vývoj cen na burzách je ovlivněn více jinými faktory než politickou příslušností prezidenta, zejména ve středně a dlouhodobém horizontu.

Analýza vývoje výkonnosti cen na amerických burzách (měřeno podle S&P 500 od roku 1928 až do současnosti) ukázala, že za vlády republikánů došlo k horšímu vývoji cen akcií. Čtyři funkční období republikánských prezidentů skončila se ztrátami. Naopak, pod vedením demokratického prezidenta bylo zaznamenáno pouze jedno záporné čtyřleté období.

„Zatímco za vlády demokratického prezidenta vzrostly akciové trhy v ročním průměru o 10,0 %, během funkčního období republikánských prezidentů trhy vzrostly jen o 1,8 %. Tento trend je patrný v období od konce druhé světové války až do současnosti. Ceny akcií vzrostly o 11,4 % v průběhu funkčního období demokratických prezidentů, zatímco, když byli u moci republikánští prezidenti, vzrostly pouze o 4,8 %,“ shrnuje výsledky šetření Adam Lessing, ředitel Fidelity International v Rakousku a pro východní Evropu.

„I když burzy v USA ukázaly výrazně lepší výkon v průběhu funkčního období demokratických prezidentů Spojených států amerických, musíme při analýze brát vždy v potaz i související hospodářské a politické výzvy, kterým museli čelit jednotliví prezidenti. Neexistuje přímá souvislost mezi politickou příslušností prezidenta a vývojem cen akcií na burzách, zejména ve středně a dlouhodobém horizontu. Investoři by se proto ve svém investičním rozhodování neměli nechat ovlivnit politickými volbami. Namísto toho by se měli i nadále důsledně držet své zvolené investiční strategie,“ vysvětluje a doporučuje Adam Lessing. 

V úterý 1. března proběhlo v USA tzv. Super úterý, které je součástí primárek a procesu volby příštího amerického prezidenta, jenž bude zvolen až 8. listopadu 2016. 

„Ačkoli je tzv. Super úterý důležité v prezidentské volbě, je velmi nepravděpodobné, že bude mít významný dopad na americké akcie. Do prezidentských voleb zbývá ještě několik měsíců a větší pozornost bude věnována zasedání Federálního rezervního systému dne 16. března,“ říká Nick Price, Team Leader Equity Research at Fidelity International.

Podle něho budou investoři bedlivě sledovat, jaké načasování v utahování zvolí Fed. Zároveň dodává, že je nepravděpodobné, že v březnu dojde ke zvýšení sazeb

Skutečný význam Super úterý je v tom, že testuje kandidáty z mnoha států, jak a zda jsou schopni bojovat na národní úrovni a nezabývat se jen jedním státem. Díky tomu bude lépe vědět, kdo bude v listopadu kandidátem na prezidenta a co to pro USA bude znamenat.

Datum vytvoření: 02/03/2016

linkedin

Komentáře komentáře
Tři zajímavosti v slabším půlprocentním nárůstu HDP Podle ČSÚ především pokračující oživení spotřeby domácností a v menší míře inves... Jaromír Šindel, hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user Jaromír Šindel
Česká ekonomika si drží tempo Je to sice nejrychlejší růst za více než dva roky, ale přece jenom jde o číslo o... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Kdy začnou Ameriku (reálně) bolet celní tarify? K významné redukci obchodní výměny na trase Washington-Peking došlo od 10. dubna... Dominik Rusinko, hlavní ekonom ČSOB Private Banking
Profile picture for user Dominik Rusinko