Doposud byly platby monitorovány a byl posuzován jejich soulad s platnými sankčními předpisy, ale vzhledem k vývoji situace na Ukrajině a po dalších zpřísňujících opatřeních se banka rozhodla ukončit jejich provádění. Příchozí platby bude možné přijímat v případě, že nebudou v rozporu s platnými sankčními předpisy a sankční politikou banky.
Členové vedení i zaměstnanci Raiffeisenbank ruskou agresi opakovaně odsoudili a od začátku války stojí na straně Ukrajiny, což prokazují finanční, materiální i morální podporou ukrajinských uprchlíků nejen v České republice. Samozřejmostí je pro banku také uplatňování všech relevantních mezinárodních sankcí.
„Pokud bance či klientovi hrozí nějaký druh újmy nebo by banka porušila povinnost jednat obezřetně, je oprávněna pokyn ke smlouvě či platební příkaz neprovést,” říká Tereza Kaiseršotová, tisková mluvčí Raiffeisenbank.
U plateb do Ruska nebo Běloruska může být takovým podezřením na újmy například to, že banka nemůže ovlivnit další přeposlání peněz sankcionovaným osobám nebo jejich využití pro sankcionovaný účel, a provedením transakce tak fakticky porušit mezinárodní sankce.
Nad rámec legislativních povinností uplatňuje Raiffeisenbank platební embargo již delší dobu i na další země, jakými jsou například Írán, Afghánistán, Súdán nebo Sýrie. Po vypuknutí válečného konfliktu a následné anexe části východoukrajinského území platí zákaz příchozích a odchozích plateb také pro anektované území Krymu, Doněcka, Luhanska, Záporoží a Chersonu.