Přejít k hlavnímu obsahu
Objem poskytnutých hypoték loni poklesl o 64 %
Banky a stavební spořitelny dle ČBA Hypomonitoru poskytly domácnostem v prosinci loňského roku hypotéky v celkovém objemu 7,8 miliardy korun. Ačkoli jde o nejvyšší hodnotu od srpna minulého roku, meziměsíční růst činil pouhých 6 % a ve srovnání s předešlými měsíci tak nejde o výraznější nárůst. Z meziročního pohledu tak zůstává propad nad 80 %, a v prosinci se pouze zmírnil z 84 na 82 %. Téměř 80% je pak i ve srovnání s prosincem roku 2020.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v prosinci dosáhl
6,62 miliardy korun po listopadových 6,3 miliardy korun. Počet nově poskytnutých hypoték se pak zvýšil z 2 180 na 2 285, což představuje v kontextu minulých let stále velmi nízkou hodnotu. Obhlédneme-li výjimečný rok 2021, průměrný měsíční počet poskytnutých hypoték se v roce 2020 pohyboval kolem 7 tisíc.

Za celý rok 2022 poskytly banky a stavební spořitelny hypoteční úvěry v objemu
197 miliard korun, z toho čistě nové úvěry bez refinancování činily 162 miliard korun. Meziročně se tak jedná o propad ve výši 63,6 % v případě všech hypoték, a 57 % v případě skutečně nově poskytnutého objemu. Ačkoli rok 2021 byl z pohledu aktivity na hypotečním trhu výjimečný a meziroční propad v roce 2022 byl očekávatelný, aktivita na hypotečním trhu byla v loňském roce téměř o 40 % nižší i ve srovnání s rokem 2020.

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů v prosinci zcela nepatrně vzrostla na 5,98 % z 5,96 % v listopadu a vesměs tak stagnovala. Průměrná hypoteční sazba se tak nachází na nejvyšších úrovních za posledních dvacet let, ačkoli v letech 2008 a 2009 se pohybovala také na obdobně vysokých hodnotách. Realizované úrokové sazby na rozdíl od cen nabídkových reflektují skutečnou reálnou úrokovou sazbu u podepsaných hypotečních smluv, následují však nabídkové ceny s mírným zpožděním. Nabídkové sazby se nejčastěji pohybují v relativně širokém rozpětí mezi 6 až 7 %, jejich průměr však v posledních měsících vesměs stagnuje mírně nad hranicí 6 %.

Tržní úrokové sazby delších splatností relevantní pro hypoteční sazby jsou v posledních měsících rozkolísané, v letošním roce však opět klesají a pohybují se tak nyní na nejnižší úrovni od konce března minulého roku. Tento vývoj předznamenává, že nabídkové úrokové sazby by mohly začít mírně klesat. To je však podmíněno tím, že se situace na trhu neobrátí, což nelze v současném nejistém ekonomickém prostředí vyloučit.

Datum vytvoření: 17/01/2023
Jakub Seidler, - hlavní ekonom ČBA

 

linkedin

Komentáře komentáře
ČNB se líbí silná koruna a na nižší sazby si budou muset trhy počkat Podle našeho očekávání ČNB zlepšila prognózu HDP na tento rok a očekává nyní pod... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
ČNB končí rok 2022 se ztrátou 412 miliard korun Za negativním výsledkem roku 2022 stojí kombinace silnější koruny, dvouciferného... Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user seidler
Listopad bez intervencí ČNB Pro trh zůstává nicméně podstatné, že je ČNB připravena v případě potřeby interv... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek