Oproti nízké základně prvního pololetí roku 2021, jež byla ovlivněna pandemickými omezeními a mimořádně nízkými úrokovými sazbami, vzrostly celkové výnosy o 29,5 % na 19,2 miliardy korun. Čisté úrokové výnosy se zvýšily o 42,2 % na 14,2 miliardy korun, díky růstu objemu vkladů a úvěrů a vyšším výnosům z reinvestovaných depozit i kapitálu.
Provozní náklady vzrostly o 7,5 % na 8,4 miliardy korun, k čemuž vekou měrou přispělo 24% zvýšení regulatorního odvodu do Fondu pro řešení krize. Personální náklady byly vyšší o 3,3 %, přičemž průměrný počet zaměstnanců poklesl o -2,9 % na 7 522 a mzdy vzrostly průměrně o 3 % s účinností od dubna 2022 Úvěry klientům se zvýšily o 8,7 % na 769,4 miliardy korun.
Objem úvěrů na bydlení (poskytovaných společnostmi KB a Modrá pyramida) se zvýšil o 8,0 %, ačkoliv nové prodeje těchto úvěrů za první pololetí 2022 klesly na méně než polovinu objemu za první půlrok loni. Čerpání úvěrů na výstavbu se totiž často protáhne na několik měsíců. Spotřebitelské úvěry (poskytované společnostmi KB a ESSOX) vzrostly o 4,8 %. Objem úvěrů podnikům a ostatním subjektům byl větší o 9,6 %, přičemž narostly objemy financování provozního kapitálu i investiční úvěry.
Vklady klientů stouply meziročně o 2,7 % na 1 024,3 miliardy korun. Klienti často přesouvali své vklady z běžných účtů na výnosnější termínované a spořicí účty, nebo do podílových fondů. Objem aktiv klientů Skupiny KB v podílových fondech, penzijním spoření a životním pojištění narostl o 4,8 % na 205,6 miliardy korun.
„První polovina roku 2022 přinesla mimořádnou míru nejistoty v globální i domácí ekonomice, často související s dopady války na Ukrajině. Komerční banka si zachovala roli spolehlivého a důvěryhodného pilíře finančního systému České republiky: podporuje své klienty v naplňování jejich plánů a ambicí, jako jeden z největších daňových poplatníků přispívá k fiskální stabilitě v zemi, usnadňuje přechod ekonomiky k odolnějšímu a udržitelnějšímu modelu. KB pokračuje ve vlastní transformaci s ambicí být lídrem v nové éře digitálního bankovnictví. Předvídatelnost a stabilita ekonomického prostředí v Česku výrazně zvyšuje důvěru spotřebitelů a podniků. K tomu mohou tvůrci politik zásadním způsobem přispět prosazováním konzistentních a informovaných politik s ohledem na dlouhodobé dopady.” uvedl Jan Juchelka, předseda představenstva a generální ředitel KB.