Přejít k hlavnímu obsahu
HSBC provedla transakce v renminbi v hodnotě více než 300 milionů korun
HSBC Bank plc provedla pro své klienty v České republice dvě transakce v čínské měně renminbi (RMB). Rostoucí význam této měny pro mezinárodní obchod vytváří poptávku po bankovních službách, které pomáhají českým exportérům a importérům v této konkrétní oblasti.

Transakce v objemu zhruba 80 milionů jenů (309 milionů korun) byly provedeny oddělením globálního obchodu a finančních pohledávek HSBC Bank v Praze. Šlo o dvě různé transakce, při kterých byly vydány různé dokumenty: jeden akreditiv a jedna bankovní záruka.

„Výhodou obchodování přímo v renminbi je, že společnosti tak mohou posílit vztahy mezi dodavatelem a odběratelem a získat podíl na trhu. Možnost plateb v renminbi umožní oslovit širší základnu dodavatelů v Číně, kteří před zavedením renminbi měli na devizovém trhu omezené možnosti. Firmy mohou také díky obchodování přímo v renminbi získat slevy od dodavatelů, protože obchodování v renminbi umožní čínským dodavatelům omezit měnové riziko, kterému jsou vystaveni, pokud nepřijímají platby v místní měně ale v dolarech, které jsou tradičně nejoblíbenější měnou při obchodování mezi Asií a zbytkem světa. Obchodování v renminbi může také přinést stabilnější nabídkové ceny a vyšší transparentnost dodavatelského řetězce,“ říká Pablo Tovar, ředitel oddělení obchodu a finančních pohledávek.

Renminbi se z lokální měny používané pouze v Číně stal jednou z nejoblíbenějších měn při mezinárodních platbách. V hodnocení SWIFT je pátý mezi světovými platebními měnami a je oblíbenější než švýcarský frank.

 „Věříme, že poptávka po renminbi poroste spolu s tím, jak se bude zvyšovat podíl Číny na světovém HDP, obchodu a investicích a jak poroste význam Říše Středu jako partnera pro české firmy. V celosvětovém měřítku je renminbi klíčovou měnou pro exportéry, kteří chtějí obchodovat jak v Číně, tak v Asii vůbec. HSBC Bank je partnerem, který je schopen hladce provádět transakce v renminbi," dodává Tovar.

HSBC Bank v současné době poskytuje dovozní a vývozní akreditivy, bankovní záruky a obchodní financování těchto nástrojů v renminbi. Akreditiv je vydáván jako platební metoda tam, kde mezi vývozcem a dovozcem neexistují významné předchozí kreditní a obchodní zkušenosti, anebo tam, kde je potřeba rozšířit platební podmínky s rychlým přístupem k financím na daném trhu. 

Datum vytvoření: 24/08/2015
-- Redakce

invest summit

ZK2023 cena veřejnosti

ZK2023 cena podnikatelů

Komentáře komentáře
Začátek roku ve znamení stagnace Ekonomiku držela při zemi, už podle očekávání, především spotřeba domácností brz... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Česká národní banka drží sazby stabilní, jestřábí hlasy sílí Za rozhodnutím stála nová prognóza centrální banky, která počítá s rychlejším rů... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Jestřábí hlasy z ČNB nabírají na síle Z pohledu toho, jak dlouho by mohly sazby setrvat na současných 7 %, se v minulé... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko