V souladu s prioritami EIB se přibližně 80 % z celkového objemu nově dostupných finančních prostředků týká politiky soudržnosti EU. Financování bude směřováno do méně rozvinutých regionů a do oblastí v přechodném období, což by přispět ke snižování nerovnosti mezi regiony. Minimálně 20 % finančních prostředků je rovněž určeno na projekty zaměřené na boj proti klimatickým změnám.
„Malé a střední podniky a podniky se střední kapitalizací hrají v české ekonomice důležitou roli, a to jak z hlediska tvorby hodnot, tak z hlediska zaměstnanosti. Přesto vždy nemají přístup k financování, které potřebují, a tuto situaci ještě zhoršila pandemie a vysoká inflace,“ komentovala viceprezidentka EIB Lilyana Pavlová. „Česká spořitelna je historickým partnerem EIB v a jsme velmi rádi, že můžeme navázat na naše partnerství s ní, zejména proto, že to pomůže zpřístupnit relevantní financování regionům v rámci politiky soudržnosti,“ dodává.
„Česká spořitelna se postupně stala největším poskytovatelem firemních úvěrů v České republice. Nabízíme nejen financování, ale také poradenství zaměřené na zvýšení produktivity, konkurenceschopnosti a na podporu udržitelného rozvoje firem,“ uvedl Pavel Kráčmar, člen představenstva České spořitelny odpovědný za firemní bankovnictví. „Politika soudržnosti EU přispívá k naplňování priorit Unie, zejména v oblasti ekologické a digitální transformace. Díky spolupráci s EIB budeme moci financovat ještě více projektů spadajících do těchto strategických oblastí,“ dodává.