Přejít k hlavnímu obsahu
ČNB přispěje k oslavám 100. výročí republiky speciální emisí oběžných mincí 20 Kč
Česká národní banka vydá u příležitosti 100. výročí vzniku československého státu oběžné mince v hodnotě 20 Kč s portréty zakladatelů republiky – T. G. Masaryka, M. R. Štefánika a E. Beneše. Mince budou k dostání od středy 24. října.

Jedná se o nové vzory oběžných mincí s nominální hodnotou 20 Kč. Od klasické dvacetikoruny s knížetem Václavem na koni se budou vzory roku 2018 lišit jinou rubovou stranou. Lícní strana mince s českým lvem a letopočtem se nezmění, rubová strana bude mít tři varianty a ponese portréty hlavních tvůrců československého státu – Tomáše Garrigua Masaryka, Milana Rastislava Štefánika a Edvarda Beneše. Do oběhu se dostane 200 000 kusů mincí od každého motivu, celkem tedy 600 000 mincí emise s názvem Významné osobnosti československého státu.

Vzhledem k tomu, že se nejedná o pamětní, ale o oběžné mince, nebudou distribuovány smluvními partnery České národní banky. Možná bude pouze jejich výměna na územních pracovištích ČNB, tedy v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové, Plzni, Ústí nad Labem a v Českých Budějovicích, a to během pokladních hodin. Adresy jednotlivých pracovišť a jejich otevírací doba jsou zveřejněné na internetových stránkách ČNB.

Mince se nedají objednat, ani zaslat. Možná je pouze výměna za jiné české mince a bankovky. ČNB stanovila limit výměny na tři kusy mincí od každého vzoru na osobu, celkem tedy maximálně devět mincí v celkové hodnotě 180 Kč. Mince bude možné získat v roce 2019 v běžné i špičkové kvalitě (proof) také v tradičních sadách oběžných mincí.

Mince 20 Kč vzorů 2018 s portréty významných osobností československého státu, vyražené Českou mincovnou, jsou zákonnými penězi ve své nominální hodnotě, a je tak možné je používat i k platbám za zboží a služby.

Dalším významným příspěvkem ČNB k oslavám 100 let samostatného státu bude vydání zlaté pamětní mince v hodnotě 10 tisíc korun, která bude veřejnosti představena 23. října.

 

Datum vytvoření: 17/10/2018

linkedin

Komentáře komentáře
Powell se neloučí a Fed dělá jestřábí půlobrat Začněme J. Powellem, který v podstatě naznačil, že nedávno oznámené zrušení vyše... Jan Čermák, analytik ČSOB
Profile picture for user Jan Čermák
Slabší výkon české ekonomiky Výsledek české ekonomiky zaostal za očekáváním. I když v té době začala ekonomik... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Emiráty opouštějí OPEC, ropný kartel slábne. Jaký to bude mít vliv na cenu? Emiráty jsou v rámci kartelu OPEC těžkou váhou: jde o třetího největšího těžaře ... Dominik Rusinko, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Dominik Rusinko