Přejít k hlavnímu obsahu
Bimetalová mince připomene 100. výročí zavedení československé koruny
Česká národní banka vydává pamětní stříbrno-zlatou minci u příležitosti 100. výročí schválení zákona, který oficiálně zavedl československou korunu jako peněžní jednotku nového státu. Pamětní mince v nominální hodnotě 2 000 korun je k dostání od 10. dubna 2019.

Československá republika ustavená 28. října 1918 získala svou vlastní měnu až zhruba půl roku po svém založení. Kolkováním rakousko-uherských bankovek, které proběhlo v březnu roku 1919, vznikly prozatímní státovky. Krátce nato – 10. dubna 1919 – byl schválen tzv. měnový zákon, který zavedl jako měnovou jednotku pro československý stát korunu československou se zkratkou Kč. Zákon také stanovil, že se jedna československá koruna počítá za jednu korunu rakousko-uherskou. Neoznačené bankovky Rakousko-uherské banky přestaly být zákonným platidlem.

Právě k připomenutí této události vydává Česká národní banka 7 200 pamětních dvoutisícikorun vyrobených ze dvou drahých kovů – stříbra a zlata – podle návrhu Jiřího Hanuše. Bimetalová mince je emitována pouze v běžném provedení a je ražena ze slitiny obsahující 900 dílů stříbra a 100 dílů mědi. Zlatý střed na rubové straně mince, tzv. inlej, má ryzost 986,1.

„Počátek tradice vydávání našich zlatých mincí je spojen s Aloisem Rašínem. Právě jeho myšlenka vydávat československý zlatý dukát stála u počátků ražby číslovaných jubilejních svatováclavských dukátů v roce 1923, které vzbudily velký zájem veřejnosti. První stříbrná pamětní mince – desetikoruna – byla vydána v roce 1928 k 10. výročí republiky,“ uvedl dnes guvernér Jiří Rusnok při slavnostní prezentaci bimetalové mince v Kutné Hoře.

Lícní strana nese částečný portrét prvního československého ministra financí Aloise Rašína v podobě bankovkové rytiny. Po obvodu mince je v mezikruží umístěn název státu ČESKÁ REPUBLIKA, označení nominální hodnoty 2 000 Kč a značka České mincovny, která minci vyrobila.

Na rubové straně bimetalové mince je na zlaté inleji ztvárněna rubová strana první československé korunové mince z roku 1922, která se stala symbolem československé měny v éře první republiky. Ve stříbrném mezikruží je text ČESKOSLOVENSKÁ KORUNA a letopočty 1919–2019. Mezi zlatou inlejí a mezikružím je text JSEM RAŽENA Z ČESKÉHO ZLATA. Inlej je totiž vyrobena ze zlata vytěženého ve 20. letech minulého století ve zlatodole Roudný na Vlašimsku.

Hrana mince je hladká s reliéfním nápisem připomínajícím přelomové letopočty a zkratky naší peněžní jednotky v letech 1919 až 2019. Hrana s reliéfem je na minci použita poprvé od ukončení ražby československých mincí v roce 1992.

Nominální hodnota mince 2 000 korun není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální ceny drahých kovů, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů.

Mince vyrobená ze dvou drahých kovů je jediná svého druhu v aktuálním emisním plánu ČNB na léta 2016–2020.

 

Datum vytvoření: 11/04/2019

ZK_cena podnikatelů

Komentáře komentáře
Koruna s regionem pod tlakem, nehledě na „opatrnou“ ČNB Částečně to může být dané tím, že část trhu má stále problém s tím „uvěřit” bank... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
ČNB snižuje základní sazbu na 5,75 %. Jaký čekat vývoj v příštích měsících? Jedním z argumentů pro opatrnější postup centrální banky je setrvačná inflace ve... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
ČR se sune k zemím s nejnižší inflací v EU Zafungoval vysoký srovnávací základ a vedle toho odeznívají i inflační tlaky při... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek