Po obvyklém výkyvu na přelomu roku se tempo růstu celkových vkladů vrátilo k běžnější hodnotě + 0,6% meziměsíčně. Objem vkladů v celkové výši 6 158,5 miliardy korun je ve srovnání s únorem 2021 vyšší o 6,7 %. Přírůstek vkladů v únoru zaznamenaly účty jak firemních klientů (+2,1 % meziměsíčně), tak obyvatelstva (+0,6 % meziměsíčně). To se projevilo i v hodnotě tzv. nad-vkladů, která se opět zvýšila o více než 13 miliard korun na aktuálně odhadovaných 304 miliard korun. Dosavadní vývoj zatím nepotvrzuje hypotézu, že firmy a domácnosti budou pokrývat zvýšené náklady čerpáním dříve uspořených příjmů, avšak je třeba vnímat, že hlavní nápor zdražování začal až v průběhu března v souvislosti s válkou na Ukrajině.
Celkový objem úvěrů vzrostl v únoru o 1,6 % meziměsíčně na konečných 3 902 miliard korun. Hlavní roli sehrál firemní sektor s navýšením objemu úvěrů o 4,1 % meziměsíčně (+49,3 miliardy korun). Na začátku roku se dařilo úvěrům investičním, jejichž objem vzrostl od konce loňského roku o 2,7 %. Naopak objem úvěrů na oběžná aktiva i na přechodný nedostatek zdrojů se ve stejném období snížil, v součtu o 3,2 %. Růst firemních úvěrů podporuje i svižná dynamika nově poskytnutých úvěrů. Po relativně slabém lednovém výsledku, bylo v únoru smluvně dohodnuto více než 53,6 miliardy korun nových firemních úvěrů, a to i přesto, že průměrná úroková sazba nových úvěrů dosahovala v únoru
5,74 %. Celkový objem úvěrů obyvatelstva udržel tempo růstu předchozího měsíce
o 0,6 %.
Z hlediska úvěrů nově poskytnutých obyvatelstvu nadále dominují hypoteční úvěry, kterých bylo v únoru poskytnuto 22,1 miliardy korun, avšak dynamika jejich růstu pomalu slábne. Svou roli hraje celá řada dobře známých faktorů – nejistota budoucího vývoje, mimořádný růst cen, zvyšování úrokových sazeb atd. Oproti tomu se dařilo úvěrům spotřebitelským, kterých bylo poskytnuto lehce přes 8 miliard korun, což znamená nejsilnější únorový výsledek od roku 2014.
Autor: Autor: Lenka Kalivodová, analytička Raiffeisenbank