„Snížením věkového limitu pro udělení disponentských práv vycházíme vstříc našim klientům rodičům, kteří chtějí své děti učit zacházet s digitálními penězi už v raném věku. Díky posílání kapesného přímo na bankovní účet totiž mají jednoduchý přehled o tom, jak jejich dítě se svými penězi hospodaří. Majiteli účtu jsou přitom právě rodiče, kteří tak mohou dítěti nastavit různá oprávnění a limity podle vlastního uvážení a samozřejmě je i podle potřeby kdykoliv měnit. Do budoucna zvažujeme také možnosti, jak dětem vedle používání běžného účtu usnadnit i spoření,“ říká Filip Zavřel, vedoucí oddělení Každodenní služby Air Bank.
Zákonný zástupce, tedy nejčastěji rodič, může dítěti udělit přístup ke svému již existujícímu účtu. Nejlepším způsobem je ale přidat si vedle tohoto účtu ještě další běžný účet a ten potom svěřit dítěti k užívání a třeba na něm také udržovat zůstatek úměrně jeho věku. Dispoziční práva pro dítě od 8 let může rodič jednoduše založit i online v internetovém bankovnictví Air Bank. Stačí, aby v něm nahrál rodný list dítěte a jeden jeho doklad totožnosti — buď cestovní pas, anebo dětský občanský průkaz. Dítě také musí mít své vlastní české telefonní číslo. Od 15 let věku už potom může mít dítě v Air Bank svůj vlastní běžný i spořicí účet.
Dětští disponenti mohou používat internetové a mobilní bankovnictví (dětskou verzi aplikace My Air), posílat platby a také využívat platební karty nebo nálepky. S těmi mohou bezkontaktně platit v obchodech nebo vybírat peníze z bankomatů. Využívat Google Pay nebo Apple Pay však provozovatelé těchto služeb dětem mladším 15 let neumožňují.
„Platební nálepku si mohou děti nalepit na klíčenku nebo třeba na kryt svého telefonu, který navíc ani nemusí být chytrý. Jeho přiložením k bezkontaktnímu terminálu pak mohou platit podobně, jako to vidí u svých rodičů. Navíc je to i praktické řešení, protože mobil mají (nejen) děti neustále po ruce. Oproti platební kartě zapadlé třeba na dně školní aktovky je tak menší pravděpodobnost, že ho ztratí,“ dodává Filip Zavřel z Air Bank.