Přejít k hlavnímu obsahu
7 dní s korunou: Koruna v reakci na obměnu v ČNB oslabila
Až do samotného závěru týdne se koruna těšila z postupného posilování. Jenže v pátek odpoledne se objevila (zatím nepotvrzená) zpráva o výměně na pozici guvernéra ČNB.
7 dní s korunou

Zatímco samotná výměna byla očekávaná, rozpaky na finančním trhu vyvolalo jméno, pro které se prezident Miloš Zeman rozhodl. Budoucím guvernérem by se totiž měl stát Aleš Michl, který spolu s Oldřichem Dědkem tvoří v radě ČNB minoritu hlasující pro nezvyšování sazeb a tvoří tak holubičí dvojici v jinak pro rychlé utahování nakloněné sedmici členů. Samotná změna guvernéra by ještě nic moc nemusela znamenat, ale subjekty na trhu si velmi promptně uvědomily, že by teoreticky mohlo dojít ke změně i ve zbytku rady.

Kromě Jiřího Rusnoka končí v létě mandát i viceguvernérovi Tomáši Nidetzkému a stejné nejistotě bude čelit také další člen rady Vojtěch Benda. Všichni tři přitom poslední rok hlasovali pro zvyšování sazeb. Trh tak spekuluje na možný obrat doposavad jestřábí měnové politiky a koruna během pátečního odpoledne ztratila přes 2 %, čímž se přehoupla přes hranici 25 EUR/CZK. Nepotvrzené zprávy ve výsledku měly na korunu větší dopad než čtvrteční rozhodnutí ČNB, která zvýšila sazby o 75bb, zatímco trh očekával jednomyslně zvýšení o 50 bazických bodů.

Příliš jistoty nepřinesla ani „dvojitá“ prognóza, která radě vytyčila pomyslné mantinely pro strop základní sazby mezi 6 až 8 %. My očekáváme, že i vzhledem ke změnám v radě doručí ČNB (naposledy ve „staré“ sestavě) červnové zvýšení sazeb o 75bb. Následovat bude období stability. V neprospěch koruny pak v závěru týdne hrálo i rozhodnutí agentury Fitch, která poprvé od roku 1997 zhoršila výhled hodnocení pro Českou republiku. To může být předzvěstí pro budoucí zhoršení ratingu. Důvodem je snížené očekávání hospodářského růstu, vysoká inflace, silná závislost na ruských energiích a také vyšší očekávaný letošní schodek veřejných financí.

Tento týden budou významnou roli hrát čísla ohledně inflace. Pro nás důležitější domácí by měla stoupnout z březnových 12,7 % na 13,2 %. Meziměsíčně se tempo alespoň trochu ochladí z 1,7 % na 0,9 %. V USA by pak měla poklesnout i meziroční dynamika, a to z 8,5 % na 8,1 %.

Autor: Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank

Datum vytvoření: 11/05/2022

linkedin

Komentáře komentáře
Trumpova reciproční cla: 20 % na české a EU exporty a 25 % cla na auta, železo a hliník Reciproční cla? Reciproční cla v Trumpově pojetí neberou v potaz pouze cla ... Jaromír Šindel, hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user Jaromír Šindel
Trumpův šok. Jak nejistota ovlivňuje ekonomiku a trhy Prvotní dopad Trumpových vesměs chaotických politik – zejména na poli obchodních... Dominik Rusinko, hlavní ekonom ČSOB Private Banking
Profile picture for user Dominik Rusinko
Spoříme a málo investujeme Domácnosti si sice velmi mírně polepšily, co do reálných výdělků, o něco více sp... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek