Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (9. prosince - 13. prosince)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Centrální banky, britské volby a obchodní válka - začínající týden bude mít trhům určitě co nabídnout. Začneme posledním z témat, protože má podle nás největší potenciál promlouvat do cen či kurzů. 15. prosinec je termín, kdy mají USA spustit další vlnu cel na čínské zboží asi za 150 mld. USD. Pokud by se tak stalo, byl by to pro trhy velmi negativní šok, protože se s tím prakticky nepočítá.

Čína za poslední týden učinila několik vstřícných kroků jako omezení cel na sóju nebo vepřové, navíc Donald Trump má z průběhu jednání dobrý dojem. Nová cla by tedy mohla být odložena, aby se tak získalo více času na projednání zbylých sporných bodů první fáze obchodní dohody. Šanci, že by obchodní dohoda byla rovnou tento týden oznámena, považujeme za malou, ale trhy by v takovém případě aspoň krátkodobě dostaly další pozitivní vzpruhu.

Ve středu večer zveřejní výsledky svého prosincového zasedání americký Fed. Se změnou sazeb nepočítáme, tak jako velká většina trhu. Podle nás by bylo třeba série negativních informací z ekonomiky, případně zvrat v obchodních jednání, aby Fed sáhnul po dalším snížení sazeb. Zajímavá každopádně bude nová prognóza včetně představy bankéřů o budoucí trajektorii sazeb. V zářijové prognóze Fed s poklesem sazeb už nepočítal.

Ani ECB na čtvrtečním jednání ke změnám politiky nesáhne. Tady bude za pozornost kromě nové prognózy stát ještě styl komunikace Christine Lagardové při její premiéře v roli prezidentky. Zároveň ECB chystá změnu rámce měnové politiky s možností posunu definice inflačního cíle, takže související informace by byly určitě důležité. A zajímavostí by byly i podrobnosti k zapojení "zelených prvků" do politiky, o kterém se dost hovoří. Dohromady banku tento týden nečeká nějaké zásadní rozhodování, spíše je tu v několika ohledech prostor pro nejistotu, co od nové šéfky ECB do budoucna čekat.

Ve čtvrtek se konají další předčasné volby do britského parlamentu. Ty vyplynuly z dlouhého handrkování o podobu brexitu a v podstatě ji také určí. Konzervativní strana má podle průzkumů dostatečnou většinu asi 10 procentních bodů před labouristy. Měla by tak ovládnout dolní komoru parlamentu a uvést do praxe dohodu o opuštění EU. Na tento výsledek se trh už dopředu připravil a nechává prostor jen pro malou nejistotu. Prohra konzervativců by samozřejmě byla šokem, který by navíc zboural upevňující se očekávání o brexitu.

Z nových dat upozorníme především na americké maloobchodní tržby a inflaci. Inflační čísla vyjdou také v Číně. Předpokládáme však velkou soustředěnost trhů zejména na cla, takže makrodata na sebe nestáhnou tolik pozornosti.

Víkend nám z oblasti korporátní sféry nepřinesl žádné zásadní novinky a my si tedy hezky v klidu počkáme na kvartální čísla. Zajímavý bude ale v tomto ohledu jen čtvrtek, kdy své výsledky představí Adobe, Broadcom a Oracle. První dva jmenovaní by v případě dobrých čísel nebo výhledu mohli konečně prorazit svá historická maxima 310 USD, respektive
320 USD. Na druhou stranu, opatrné komentáře od Broadcom k situaci na polovodičovém trhu by mohly přibrzdit rally, kterou v tomto odvětví pozorujeme v posledních měsících.

Datum vytvoření: 09/12/2019
Patria Finance

linkedin

Komentáře komentáře
Státní dluh překonal hranici 3,2 bilionů korun V poměru k HDP situace vypadá mnohem příznivěji, protože se dluh pohybuje jen ok... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Geopolitika opět v centru pozornosti Trhy jinými slovy věří, že další eskalace do podoby širšího regionálního konflik... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace v březnu zůstává na cíli, v létě uvidíme další pokles Příběhy uvnitř spotřebitelského koše jsou však nadále velmi rozdílné.  Za poměrn... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš