Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (8. července - 12. července)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Klíčová změna, se kterou finanční trhy vstupují do nového týdne, se udála u očekávání o měnové politice. Po překvapivě silných datech z amerického trhu práce ustoupily sázky na agresivní snižování úrokových sazeb. Trh nyní sází spíše už jen na dvě letošní snížení namísto třech. To je posun, který jednak zhoršuje pozici dluhopisů, a zároveň tlumí i nadšení pro akcie, jak bylo vidět už v pátek.

Ve středu vystoupí šéf Fedu Powell před finančním výborem Sněmovny reprezentantů se svou pravidelnou pololetní zprávou. Další den si totéž zopakuje v Senátu. Pochopitelně se bude čekat na jeho názor. My už nějaký čas říkáme, že tržní sázky na snižování sazeb došly příliš daleko (např. viz pololetní aktualizaci Investičního výhledu), a od Powella tak čekáme, že tržní optimismus bude spíše brzdit. Na druhou stranu Fed si na posledním zasedání vytvořil prostor pro uvolnění politiky hlavně odkazem na inflaci, takže se jedná především o míru uvolnění během řady následujících měsíců, zatímco červencové snížení by ohroženo být nemělo. Ze zmíněného zasedání bude tento týden zveřejněn zápis.

Kromě postoje předsedy i dalších bankéřů z Fedu mohou očekávání o měnové politice částečně formovat data o americké inflaci. Ta by na jádrové úrovni měla za červen držet tempo. O další zajímavá čísla se postará Čína se svou obchodní bilancí.

Turecký prezident odvolal šéfa centrální banky a tento krok bereme jako jasný útok na její nezávislost. V případě Turecka přitom vůbec nejde o nějaké akademické přemítání, jak moc nezávislosti by měnová politika měla mít. Země čelí inflaci a tlaku na měnu vysokými sazbami a na ekonomiku mohou dolehnout i další sankce USA. Evidentní hrozbou je, že prezident bude chtít prosadit svou teorii, podle které nižší sazby stlačí inflaci. Odnesla by to lira a v důsledku znovu i ekonomika.

Ledy se konečně hnuly v německé Deutsche Bank. Management představil masivní restrukturalizační plán, který by měl banku vrátit na cestu ke stálé profitabilitě. Změn bude hodně, ale mezi jiným budou pracovní stavy postupně sníženy až o 18 tisíc zaměstnanců (cca 20 % z celkového počtu). Dále společnost opustí segment akciového tradingu, avšak další služby na akciových trzích si ponechá. Aktiva se budou průběžně rozpouštět přes nově vytvořenou divizi Capital Release Unit, přičemž celkově chce managament osekat rizikově vážená aktiva dotčených segmentů až o 40 %. Kapitálovou přiměřenost (CET1) bude cílit jen na 12,5 % (naposled 13,7 %). Nebude to však zadarmo, jelikož banku čekají v nejbližších letech vysoké jednorázové restrukturalizační náklady (celkem cc 8,3 mld. USD) počínaje již 2Q19.

Z vlažné reakce trhu je patrné, že investoři pořád nejistě vyčkávají a akciím se proto moc nahoru nechce. U takto ambiciózní restrukturalizace je výsledek vždy vrtkavý, nicméně nejednou se ji podařilo naplnit a finanční instituci vrátit na správnou cestu (viz UniCredit nebo Credit Suisse). Nám se prozatím líbí, že Deutsche se konečně rozhoupala a začíná své problémy aktivněji řešit.

Z korporátní výsledků se jinak moc zajímavých věcí nechystá. Za zmínku stojí asi jen Delta Air Lines, která bude publikovat svá čísla ve čtvrtek. Samotná výsledková sezóna dorazí až příští týden.

Datum vytvoření: 08/07/2019
Patria Finance

linkedin

Komentáře komentáře
Jestřábí ČNB dodala koruně nový impuls. Kam až se česká měna podívá? Na domácím poli hraje koruně do karet změna očekávání ohledně snižování tuzemský... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace v dubnu výrazněji vzrostla kvůli potravinám Za překvapením stál z našeho pohledu především daleko svižnější růst cen potravi... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Služby přebírají otěže ekonomiky Za první kvartál vzrostly reálné tržby odvětví spadajících pod služby mezičtvrtl... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek