Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (7. září - 11. září)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Klíčovými body pro obchodování v začínajícím týdnu bude vypořádání trhů s náhlým propadem z posledních pár dní a potom zasedání ECB. Nová makrodata by měla hrát vedlejší roli, stejně jako těch pár firemních výsledků, které ještě v rámci této sezóny zbývají. 

Propad zejména technologických titulů se zarazil už v pátek, ale v pondělí je svátek v USA, takže tržní signály budou ještě trochu na vodě. Nervozita ještě zůstane dost vysoko. Kombinace vysokých valuací a zpráv o velkém přispění derivátů k růstu akcií v posledních měsících poodhaluje, proč byl náhlý propad tak prudký. Riziko velmi rychlých pohybů zůstává, přičemž to nemusí být jen dolů.

Od ECB nečekáme akci ve smyslu změny nastavení jejích nástrojů. Podle nás by však bylo na místě aspoň slovně zakročit proti kombinaci silného eura a překvapivě nízké inflace. Mohli bychom slyšet tradiční mantru o tom, že přílišná volatilita kurzu je nežádoucí a že banka má připraveny všechny své nástroje, jejichž potenciál rozhodně není vyčerpaný. Uvidíme, jestli prezidentka Lagardová přispěje ještě něčím ostřejším. Ve světle druhé vlny nákazy nebo vyhlídce tvrdého brexitu ECB určitě vnímá negativní rizika pro reálnou ekonomiku a dostává se hned z několika stran pod tlak, aby přemýšlela o nové akci.

Mezi novými daty najdeme americkou inflaci či další týdenní statistiky z trhu práce. Větší vliv ale mohou mít případné ad hoc zprávy například o vakcíně či vládních opatřeních.

Dlouho se o tom šeptalo, ale až závěr minulého týdne to definitivně potvrdil. Letní akciové tornádo mají do velké míry na svědomí kupní opce. Zatímco titulky finančních médií jsou plné japonské Softbank, která se na popud svého zakladatele Masayoshi Sona zakousla do opčního trhu, skutečnou hybnou silou letní rally jsou retailové kohorty „amatérských“ opčních traderů. Legie z domácí nudy zrozených opčních obchodníků organizujících se přes platformy jako Robinhood nebo r/wallstreetbets, o jejichž expertíze by se často dalo pochybovat, vyhnaly objem otevřených kupních kontraktů na index Nasdaq 100, a především jeho velké váhy sdružené pod akronymem FAANMG (nebo tak nějak; písmenko by si dle všeho zasloužila i Tesla a jí podobná jména), do stratosféry. Ve srovnání s tím bledne i nemalá sázka Softbank. Emitenti opcí, často z řad finančních institucí, byli následně nuceni kupovat podkladové akcie jakožto zajištění proti vypsaným opcím, což tuto spirálu dále živilo. Minulý čtvrtek a pátek jsou pak mementem, že ono "perpetuum mobile“ funguje i na opačnou stranu. Nic zkrátka netrvá věčně a na finančních trzích obzvlášť. Na konci tunelu ale snad přece jenom bliká světýlko naděje a není to vlak. Objem otevřených kupních kontraktů na index Nasdaq 100 se po minulém týdnu vrací na květnovou úroveň. 

Klidné evropské trhy prozatím ukazují, že čtvrteční a pátkové tornáda se nezopakují a investoři se skutečně zklidnili. Důvodem bude asi i nalezení vyníka těchto propadů (viz odstavec výše), ho. Vzhledem k absenci podstatných kvartálních výsledků (větší jméno je jenom čtvrteční Oracle) se budou akcie zřejmě držet signálů vysýlaných makrodaty a hlavně zmíněním čtvrtečním proslovem FEDu. Amerika se ale začne obchodovat až zítra, dnes jsou tam trhy zavřené kvůli národnímu svátku.

Datum vytvoření: 07/09/2020
Patria Finance

linkedin

Komentáře komentáře
Jestřábí ČNB dodala koruně nový impuls. Kam až se česká měna podívá? Na domácím poli hraje koruně do karet změna očekávání ohledně snižování tuzemský... Dominik Rusinko, analytik ČSOB
Profile picture for user Dominik Rusinko
Inflace v dubnu výrazněji vzrostla kvůli potravinám Za překvapením stál z našeho pohledu především daleko svižnější růst cen potravi... Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
Profile picture for user Jan bureš
Služby přebírají otěže ekonomiky Za první kvartál vzrostly reálné tržby odvětví spadajících pod služby mezičtvrtl... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek