Přejít k hlavnímu obsahu
Týdenní výhled (7. prosince - 11. prosince)
Patria Finance přináší výhled na následující týden.

Začínající týden nebude o nových makrodatech a už ani o firemních výsledcích. V obou případech máme v kalendáři spíše málo důležité položky. Do popředí se posune několik evropských událostí a pozornost se možná aspoň trochu vrátí ke koronaviru.

ECB zasedá ve čtvrtek a půjde o jednání, od kterého se čeká další akce na podporu ekonomiky. Tu ostatně banka už výrazně naznačila minule, když její šéfka mluvila o revizi nastavení nástrojů. Co se dá čekat, je navýšení a prodloužení pandemického programu PEPP, při kterém má ECB relativně málo svázané ruce. Měl by se zvětšit asi o půl bilionu euro a prodloužit aspoň o půl roku. Ve hře je také další protažení programu na dodávky likvidity bankám TLTRO. Že se výnosy dluhopisů v Evropě nezvedají i přes velký zájem o riziko a že zůstávají velmi dobré finanční podmínky, je hodně díky očekáváním, že ECB s něčím přijde. V případě opatrného přístupu banky by tak došlo ke korekci. V rámci jednání bude také zveřejněna nová prognóza, jež bude pro letošní rok horší než ta předcházející. Důležitou otázkou je, nakolik banka čeká kompenzaci horšího letošního výkonu v roce příštím.

Důležitým tématem tohoto týdne budou také jednání o obchodní dohodě EU - UK. Minulý týden to nevyšlo, hned v pondělí vyjednavači pokračují a večer mají představitelé obou stran zhodnotit situaci. Koncem týdne se koná summit EU, který se nabízí jako příležitost k podpisu případné dohody lídry zemí EU, tak aby se do konce roku stihla ratifikace. Ačkoli může průlom přijít už v pondělí, stejně tak je možný odklad na pozdější dny, a dokonce za summit. V aktuální fázi jde o hru nervů, a to i směrem k finančním trhům, které si ovšem na podobně vyhrocené finiše v jednáních poměrně zvykly. Nervozita na libře potenciálně může přerůst v poměrně velké ztráty, pokud by byla promarněna šance k podpisu na summitu.

Druhou věcí, která se na summitu bude řešit, je unijní rozpočet a jeho blokování Maďarskem a Polskem. Tyto země zároveň stojí v cestě i společné fiskální podpoře, kde by je však mělo jít snadněji obejít. Obě záležitosti jsou potenciálním problémem pro euro, případně evropské akcie.

Co se týče pandemie, v posledních týdnech jsme si dělali naděje na rychlé odeznění současné vlny nákazy, ale bohužel to bude složitější. V USA nadále sledujeme vysoké přírůstky nově nakažených, kterým se nechce dolů. V Německu se čísla drží u svých maxim, přestože tato země určitě nepatří k těm, jež by rychle rušily protiopatření. A téma je důležité také na domácí scéně. Ačkoli se situace oproti konci října už hodně zlepšila, čísla jsou stále taková, že uvolňování opatření zůstává velkým rizikem - naopak hrozí návrat o krok zpět, o kterém začátkem týdne bude rozhodovat vláda. Koruna v minulých měsících ukázala, že na toto téma dokáže být citlivá, takže zhoršení situace na ni může doléhat. Na pozitivní straně se ovšem znovu může projevit příznivý vývoj kolem vakcín.

Dalším střípkem do mozaiky probíhající sektorové rotace je tržní ukazatel beta indexu Nasdaq v relaci k výnosu 10letého amerického státního dluhopisu. Ten se počátkem listopadu ponořil do záporných vod, co značí, že na rozdíl od minulosti jsou nyní růstové akcie, kterých je Nasdaq plný, korelovány s výnosy negativně. Z tohoto pohledu je pak důležitá psychologická hranice 1 %, kterou se výnosy i přes urputnou snahu v minulém týdnu zatím snaží prolomit marně.    

Dle neoficiálních zdrojů se AirBnB chystá zvednout cenový interval pro svůj primární úpis kvůli vysokému zájmu o své akcie. Původní interval 44 až 50 USD by se měl posunout nahoru na 56 až 60 USD a tržní kapitalizace by se tím pádem pohybovala kolem 42 mld. USD. Společnost bude tuto změnu komunikovat investorům možná již dnes. Den samotného IPO je v tuto chvíli stanoven na 10. prosince.

Mimo to nás ve čtvrtek čekají ještě výsledky několika velkých IT jmen, jmenovitě Adobe, Broadcom, a Oracle.

Datum vytvoření: 08/12/2020
Patria Finance

linkedin

Komentáře komentáře
Nepřekvapivé zhoršení nálad v české ekonomice Náladu podnikatelů negativně ovlivnil vývoj v průmyslu, který sice v posledních ... Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas
Profile picture for user Petr Dufek
Trumpova reciproční cla: 20 % na české a EU exporty a 25 % cla na auta, železo a hliník Reciproční cla? Reciproční cla v Trumpově pojetí neberou v potaz pouze cla ... Jaromír Šindel, hlavní ekonom ČBA
Profile picture for user Jaromír Šindel
Trumpův šok. Jak nejistota ovlivňuje ekonomiku a trhy Prvotní dopad Trumpových vesměs chaotických politik – zejména na poli obchodních... Dominik Rusinko, hlavní ekonom ČSOB Private Banking
Profile picture for user Dominik Rusinko